W ciągu 50 lat Ameryka Północna straciła 3 miliardy ptaków
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko W ciągu 50 lat Ameryka Północna straciła 3 miliardy ptaków

W ciągu 50 lat Ameryka Północna straciła 3 miliardy ptaków

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Science ujawnia, że od 1970 r. populacje ptaków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie skurczyły się o 29 procent. Co oznacza, że z powierzchni ziemi zniknęło prawie 3 miliardy ptaków, w tym popularne jaskółki i wróble.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

„Wiele niezależnych linii dowodowych pokazuje ogromne zmniejszenie liczebności ptaków” ‒ powiedział Ken Rosenberg, główny autor badania i starszy naukowiec w Cornell Lab of Ornithology and American Bird Conservancy. „Spodziewaliśmy się spadku liczebności zagrożonych gatunków. Ale po raz pierwszy wyniki pokazały również straty wśród pospolitych ptaków, w tym ptaków przydomowych”.

W badaniu zauważono, że ptaki są wskaźnikami jakości środowiska. Zatem tak drastyczny spadek populacji tych zwierząt sygnalizuje, że coś złego dzieje się w świecie przyrody.

Badanie wykazało, że Ameryka Północna straciła prawie 3 miliardy ptaków, z czego zdecydowana większość, to ptaki pospolite, takie jak wróble, zięby i jaskółki.  Gatunki te odgrywają kluczową rolę w sieciach pokarmowych i funkcjonowaniu ekosystemów. Nasi upierzeni przyjaciele nie tylko utrzymują kontrolę nad szkodnikami i innymi owadami, ale także odgrywają kluczową rolę w dystrybucji nasion, utylizacji zwłok, a nawet zapylaniu roślin.

„Dane te są spójne z tym, co widzimy także w innych grupach taksonomicznych, także wśród owadów czy płazów” – powiedział współautor badania Peter Marra, dyrektor Georgetown Environment Initiative na Georgetown University. „Konieczne jest przeciwdziałanie natychmiastowym i ciągłym zagrożeniom, zarówno dlatego, że efekty domina mogą prowadzić do rozpadu ekosystemów, od których zależ także nasze zdrowie i źródła utrzymania ‒ oraz dlatego, że ludzie na całym świecie cenią ptaki. Czy potrafisz wyobrażać sobie świat bez śpiewu ptaków?”

Chociaż badanie nie analizowało przyczyn załamania populacji ptaków, zauważono, że gwałtowny spadek liczby tych zwierząt w Ameryce Północnej jest podobny do strat ptaków w innych częściach świata. Co sugeruje wiele wzajemnych oddziaływań, które zmniejszają sukces lęgowy i zwiększają śmiertelność ptaków. Prawdopodobnie największym czynnikiem powodującym te spadki jest powszechna utrata i degradacja siedlisk, szczególnie z powodu intensyfikacji rolnictwa i urbanizacji.

Inne badania wskazują, że podwyższona śmiertelność wśród ptaków może być spowodowana drapieżnictwem kotów, zderzeniami z budynkami i innymi konstrukcjami oraz powszechne stosowanie pestycydów związane ze spadkiem owadów, które są niezbędnym źródłem pożywienia dla ptaków. Oczekuje się, że zmiany klimatu spotęguje te problemy. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby wskazać główne przyczyny spadków u poszczególnych gatunków.

„Istnieje wiele sposobów ratowania ptaków. Niektóre wymagają decyzji politycznych, takich jak wzmocnienie Ustawy o ptakach migrujących. Możemy również pracować nad wprowadzeniem zakazu dla stosowania szkodliwych pestycydów i odpowiednio finansować skuteczne programy ochrony ptaków. Każdy z nas może mieć wpływ poprzez codzienne działania, które mogą uratować życie milionów ptaków ‒  takie działania, jak zwiększanie bezpieczeństwa okien dla ptaków, trzymanie kotów w domu i ochrona siedlisk” ‒ powiedział współautor badania, Michael Parr, prezes American Bird Conservancy.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. Kenneth V. Rosenberg, Adriaan M. Dokter, Peter J. Blancher, John R. Sauer, Adam C. Smith, Paul A. Smith, Jessica C. Stanton, Arvind Panjabi, Laura Helft, Michael Parr, Peter P. Marra.; "Decline of the North American avifauna."; Science, 2019; eaaw1313 DOI: 10.1126/science.aaw1313;
4.7/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Główna przyczyna to zielone trawniczki -trawa bez kłosów, które są źródłem pokarmu dla ptaków. Drzewa i krzewy cięte w kulę w okresie odchowu piskląt, Zatykanie dziur w budynkach bez tworzenia alternatywnych miejsc lęgowych.Koty niestety nie mają tu nic do tego. W Europie są od kilku tysięcy lat nie przyczyniły się do wyginięcia żadnego gatunku. Za to ludzie w tym głównie myśliwi mają już całkiem bogatą listę eksterminacyjną.

Więcej gmo!!