Weto nie uratuje polskiej energetyki
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Weto nie uratuje polskiej energetyki

Weto nie uratuje polskiej energetyki

www.scanbio.pl
Fot.:

Środowisko górnicze z  zadowoleniem przyjęło informację o  przełożeniu porozumienia  w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego  oraz zmianie zasad jego przyjęcia.

Zdaniem górników odłożenie  decyzji na termin późniejszy  daje nadzieję na przyjęcie korzystnych rozwiązań dla polskiej gospodarki. Większość z nich namawia rząd do zawetowania pakietu, jeżeli nie zaspokoi on polskich oczekiwań.

Projekt pakietu klimatycznego zakłada zdecydowane ograniczenie emisji CO2 w krajach Wspólnoty. Jak przypomniał  w Brukseli premier Donald Tusk energetyka polska oparta jest w 95% na węglu.

Przyjecie pakietu oznacza co  innego dla nas, a co innego na przykład dla Francji, gdzie najważniejszym źródłem energii jest energia atomowa. Nic dziwnego zatem, że Polacy uznali odzyskanie prawa weta za sukces.

Jednak światowych tendencji zmierzających do pro-ekologicznych rozwiązań w gospodarce i biznesie nie da się już zatrzymać.  W dłuższej perspektywie tkwienie w zależnościach  od tradycyjnych źródeł energii może przynieść Polsce nie mniej złe konsekwencje, co  gwałtowna zmiana regulacji prawnych ograniczających emisję CO2.

W Polsce powszechna wiedza na temat możliwości ograniczenia emisji CO2  „na własnym podwórku” jest  niewielka. Ludzie nie lubią zmian, a często po prostu się ich boją.

Polacy w zadziwiająco małym stopniu korzystają chociażby z możliwości przerobienia kotłowni węglowych lub olejowych, na kotłownie, które spalają biomasę. Pozyskiwanie energii cieplnej ze spalania  tzw. pelet (granulatu  drzewnego) redukuje koszty ogrzewania do 50 procent, a sama inwestycja w nową kotłownię zwraca się już po roku.

Zawetowanie pakietu klimatycznego, jak i przyjęcie go w wersji niekorzystnej dla wielu państw  Wspólnoty, to dwie złe skrajności. Pozostaje szukanie wyjścia pośredniego – na płaszczyźnie zapisów prawnych, jak i konkretnych działań na swoim terenie.

Źródło: ekologia.pl
4.6/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments