WWF: do 2100 roku poziom morza wzrośnie o metr
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko WWF: do 2100 roku poziom morza wzrośnie o metr

WWF: do 2100 roku poziom morza wzrośnie o metr

Fot. WWF (Arctic Climate Feedbacks: Global Implications)
Fot. WWF (Arctic Climate Feedbacks: Global Implications)

Najnowszy raport organizacji ekologicznej WWF „Zmiany klimatu w Arktyce – konsekwencje dla świata” pokazuje, że skutki efektu cieplarnianego w Arktyce będą znacznie bardziej dramatyczne, niż do tej pory przewidywano. Raport zawiera wnioski najbardziej wybitnych klimatologów, którzy przeanalizowali wszystkie dostępne i najbardziej aktualne dane dotyczące ocieplenia klimatu w tym regionie.

Jak informuje WWF, powołując się na raport, globalne ocieplenie w Arktyce może doprowadzić do zalania ogromnych obszarów, które w sumie zamieszkiwane są przez 1/4 światowej populacji ludności. Innymi katastrofalnymi efektami tego zjawiska będzie wzrost emisji gazów cieplarnianych, uwolnionych z tamtejszych pokładów węgla oraz ekstremalne zjawiska pogodowe.

Raport WWF analizuje wzrost poziomu morza biorąc pod uwagę również wpływ topnienia lodów Grenlandii i Zachodniej Antarktydy. Według analiz, poziom morza prawdopodobnie wzrośnie do 2100 roku o ponad 1 metr, czyli dwa razy więcej niż podaje raport Międzyrządowego Panelu do Spraw Zmian Klimatu (IPCC) z 2007 roku.

Według danych zawartych w raporcie, spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne dotknęły Arktykę wcześniej, niż przypuszczano. W ciągu ostatnich dziesięcioleci w rejonie Arktyki nastąpiło ocieplenie klimatu ponad dwukrotnie większe, niż na pozostałej części globu. W 2007 roku część powierzchniowych wód Oceanu Arktycznego była o 5ºC cieplejsza niż średnio w wieloleciu. Powierzchnia topnienia lodów Grenlandii była o 60% większa niż w 1998. Prawie 40% powierzchni morskiego lodu z lat 70. zniknęła do 2007 roku – podaje organizacja WWF.

WWF wraz z innymi organizacjami pozarządowymi tworzy model porozumienia klimatycznego, które powinno zostać podpisane w grudniu w Kopenhadze. Porozumienie powinno zawierać szczegółowy plan działania, który pozwoli na takie ograniczenie emisji CO2. „Powinniśmy wysłuchać sygnałów płynących z Arktyki i podjąć niezbędne działania w grudniu w Kopenhadze podczas Szczytu Klimatycznego, aby otrzymać takie porozumienie, które szybko i skutecznie ograniczy emisję gazów cieplarnianych” – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu ‘Klimat i energia” WWF Polska.

Źródło: WWF

4.7/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments