Wycinają wiekowe drzewa w Puszczy Białowieskiej
Puszcza Białowieska jest niewystarczająco chroniona – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W blisko 700 ponadstuletnich drzewostanach Puszczy Białowieskiej zaplanowano w latach 2012-2021 wycinkę drzew w celach gospodarczych.
Od wielu lat wykorzystanie zasobów Puszczy Białowieskiej jest przedmiotem sporów pomiędzy organizacjami ekologicznymi a użytkownikami tych lasów. Ekolodzy walczą o zwiększenie ochrony puszczańskich zasobów, a okoliczni mieszkańcy domagają się zwiększenia ilości drewna pozyskiwanego do celów grzewczych.
Zatwierdzone przez Ministra Środowiska plany urządzania lasu (PUL) na lata 2002-2011 dla Nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka zezwalały na otrzymanie ok. 145,7 tys. m3 drewna rocznie i pozwalały na usunięcie wszystkich drzew zniszczonych lub zaatakowanych przez korniki. Szef resortu w październiku 2012 roku zatwierdził PUL na lata 2012-2021 i dzięki walce ekologów ograniczył pozyskiwanie drewna do 47 tys. m3 rocznie. Dyrektor Generalny LP zezwolił jednak nadleśniczym na nieprzestrzeganie zatwierdzonych przez Ministra planów.
W efekcie część cennych przyrodniczo drzewostanów, w tym 697 drzewostanów ponadstuletnich, nie została w planach na lata 2012-2021 wyłączona z zabiegów gospodarczych, co oznacza, że wciąż istnieje zagrożenie wyrębu najstarszych drzew w Puszczy Białowieskiej – informuje Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem NIK jedną z jej przyczyn są nieprecyzyjne zapisy planów urządzania lasów (PUL) i brak rzetelnej komunikacji między resortem środowiska a społeczeństwem.
Jak wynika z kontroli Minister Środowiska nie opracował strategii, ani żadnych innych dokumentów dotyczących prowadzenia gospodarki leśnej na terenie Puszczy Białowieskiej. Zabrakło też nadzoru nad realizacją planów urządzenia lasu i gospodarką leśną w Puszczy Białowieskiej w okresie objętym kontrolą.
NIK stwierdziła również nieprawidłowości po stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i skontrolowanych Nadleśnictw. Chodzi m. in. o Nadleśnictwa Browsk i Hajnówka, które − wbrew zaleceniom Ministra Środowiska − wycięły drzewa ponadstuletnie o łącznej masie 33,81 m3.
Z drugiej strony objęte kontrolą NIK Nadleśnictwa w większości przypadków dbały o stan sanitarny drzewostanów Puszczy Białowieskiej, przestrzegały postanowień PUL na lata 2012-2021 w zakresie ilości pozyskiwanego drewna, a także − zgodnie z zaleceniami Ministra Środowiska − wyłączyły większość drzewostanów ponadstuletnich z zabiegów gospodarczych.
Po kontroli, NIK wnioskuje do Ministra Środowiska o opracowanie − w porozumieniu z leśnikami, środowiskiem naukowym i organizacjami ekologicznymi − lepszej ochrony drzewostanów w Puszczy Białowieskiej ze szczególnym uwzględnieniem tych najstarszych. Ponadto zaleca, aby zobowiązać dyrektorów RDPL do ustalania z Ministrem Środowiska zadań w zakresie wyrębu drzew, pielęgnowania i ochrony lasu.