Wysadzą wał, by ratować cementownię
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Wysadzą wał, by ratować cementownię

Wysadzą wał, by ratować cementownię

Fot. Wikipedia CC
Fot. Wikipedia CC

W wyniku powodzi została uszkodzona stacja transformatorowa w Cementownii Górażdże. By uratować zakład i zminimalizować straty finansowe prawdopodobnie trzeba będzie obniżyć poziom wody, co się wiąże z przerwaniem wałów.

W województwie opolskim zalanych zostało kilka miejscowości, w tym m. in. Kąty Opolskie. Woda gromadzi się tylko po jednej stronie wału i nie może zejść do Odry. By woda opadła trzeba będzie zrobić wyrwę. Kłopot polega na tym, że nie wiadomo w jaki sposób tę przerwę wykonać – przy użyciu ładunków wybuchowych, czy za pomocą ciężkiego sprzętu.

Na przeszkodzie stoi jeszcze właściciel posesji, który nie zgadza się, by przez jego podwórko przetoczył się ciężki sprzęt, który ma brać udział w akcji wysadzania tamy.

– Wał trzeba przerwać, by woda odpłynęła. Zrobiono już dokumentację zdjęciową, na wypadek gdyby ludzie chcieli potem odszkodowania. Sprzęt, by dojechać do wału musi przejść przez prywatne posesje, ucierpią płoty i żywopłoty – powiedział Tomasz Kostuś, członek zarządu województwa.

Ekologia.pl

4.9/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments