Wysokie stężenie rtęci w próbkach pobranych z Odry | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Wysokie stężenie rtęci w próbkach pobranych z Odry

Wysokie stężenie rtęci w próbkach pobranych z Odry

Nieznana, wysoce toksyczna substancja w rzece Odrze, która przepływa przez Polskę i Niemcy, wydaje się być przyczyną masowego wymierania ryb – poinformowało Ministerstwo Środowiska Brandenburgii.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Analiza wody rzecznej przeprowadzona w poniedziałek dostarczyła dowodów na „syntetyczne substancje chemiczne, prawdopodobnie również o toksycznym działaniu na kręgowce” – poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo.

Wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magda Gosk powiedziała: „Wszystko wskazuje na to, że zanieczyszczenie Odry, które doprowadziło do śmierci wielu ryb, może mieć pochodzenie przemysłowe”. Inspektorat stara się wykryć potencjalne źródła zanieczyszczenia podczas przelotów dronami i ustalić, jaki jest stan rzeki. Badają, co to za substancja i „przede wszystkim, kto wprowadził tę substancję gdzie do Odry” – powiedziała Gosk.

Nadal nie jest jasne, w jaki sposób substancja dostała się do wody. Według niemieckiego nadawcy RBB, laboratorium państwowe stwierdziło wysoki poziom rtęci w próbkach wody.

Szef krajowej agencji gospodarki wodnej powiedział przekazał Polsat News, że obecność rtęci w wodzie nie została jeszcze potwierdzona.  Polskie służby także nie potwierdzają informacji o wykryciu rtęci w wodzie.

– W tej chwili są to doniesienia prasowe. Nie mamy potwierdzenia rtęci w Odrze – powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Ile ryb padło w Polsce i Niemczech, nie można jeszcze oszacować – poinformował resort w Brandenburgii w okolicach Berlina.

Ponadto wyrażono krytykę, że Polska nie poinformowała w odpowiednim czasie władz niemieckich o sytuacji na Odrze. Ale nawet w samej Polsce pojawiają się zarzuty, że nie ostrzegano ludności przed spożywaniem ryb z Odry i nie kąpaniem się w rzece. Martwe ryby znaleziono w Polsce już pod koniec lipca.

„Kanały komunikacji między stroną polską i niemiecką w tym przypadku nie zadziałały” – powiedział brandenburski minister środowiska Axel Vogel.

Władze niemieckie nadal nie otrzymały żadnego zawiadomienia z Polski o incydencie. W ostrzeżeniu wysłanym do opinii publicznej na początku tego tygodnia Niemcy w hrabstwach Uckermark i Barnim, gdzie znajdują się łagodne wzgórza i rezerwat przyrody, zaleciły obywatelom unikanie kontaktu z wodą z Odry i sąsiedniego kanału.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "Dead fish in River Oder on Polish/German border spur contamination probe"; reuters.com; 2022-08-12;
4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments