Żaby z Amazonii: może toksyczne, ale jakie sprawne
Wyjątkowo jadowite żaby z Amazonii są też bardzo sprawne fizycznie – wynika z niecodziennego badania, które opisano w magazynie „Proceedings of the National Academy of Scence”.
Jadowite płazy z rodziny drzewołazów zamieszkujące lasy deszczowe Amazonii wydzielają gorzkie toksyny przez swoją błyszczącą, wzorzystą skórę. Badacze poddali 500 żab niezwykłemu testowi – umieścili je w plastikowej tubie, kręcącej się na wzór kołowrotka dla chomików, aby sprawdzić kondycję fizyczną każdego z gatunków. Okazało się, że najbardziej toksyczne z nich były najbardziej żywotne.
„Ich organizmy mają większą zdolność przyswajania tlenu i transportowania go do mięśni, dokładnie tak jak u doskonale wytrenowanych sportowców”– napisał w oświadczeniu autor badania Juan Santos z National Evolutionary Synthesis Center w Północnej Karolinie.
Wysiłkowemu testowi poddano ponad 50 gatunków żab z Kolumbii, Ekwadoru, Wenezueli i Panamy. Po czterech minutach przebywania w tubie, badacze sprawdzali tempo przemiany materii u żabich uczestników eksperymentu.
Mniej kolorowe, nietoksyczne żaby są mniej wysportowane od swoich krzykliwie ubarwionych kuzynów ze względu na inne zwyczaje – wyjaśnił jeden z badaczy David Cannatella z University of Texas w Austin. Jadowite drzewołazy wytwarzają toksyny dzięki diecie złożonej m.in. z niektórych mrówek. Muszą wędrować często daleko, żeby znaleźć pożywienie, co decyduje o ich sprawności.
„Niejadowite gatunki przeważnie przebywają w jednym miejscu i nie przemieszczają się zbytnio, odżywiając się każdym insektem, który się do nich zbliży. Z kolei toksyczne żaby są bardzo grymaśne” – dodał Santos.
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post.png)
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post-mobile.png)
![fot. shutterstock](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/shutterstock-511317922_1000x667.jpg)
![Triantha occidentalis, źródło: Wikimedia](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/triantha-occidentalis-brevi_550x374.jpg)
![Jemiołuszka na gałęzi, fot. Jiri Fejkl/Shutterstock](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/11/jemioluszkaa_1000x473.jpg)
![Czy rodzice faworyzują rodzeństwo?](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/rodzenstwo.jpg)