Zakazy związane z pandemią nie dotyczą myśliwych
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zakazy związane z pandemią nie dotyczą myśliwych

Zakazy związane z pandemią nie dotyczą myśliwych

Ograniczenia w wychodzeniu z domu, poruszaniu się i gromadzeniu. Zamknięte parki, plaże i bulwary. Nowe obostrzenia mają zatrzymać społeczeństwo w domach. Jednak są wyjątki. Kolejne restrykcje w związku z koronawirusem nie dotyczą myśliwych. Rząd zmienił rozporządzenie tak, by ułatwić myśliwym prowadzenie polowań. Wszystko w imię walki z rozprzestrzenianiem się ASF.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Z początkiem kwietnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadziło surowe ograniczenia nakazujące wszystkim obywatelom niemal całkowitą izolację społeczną w związku z pandemią koronawirusa. Jednak w środę 1 kwietnia Rada Ministrów w trybie pilnym wprowadziła zmiany w Rozporządzeniu, aby ułatwić myśliwym prowadzenie polowań.

Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego argumentowali to tym, że brak możliwości polowań może negatywnie odbić się na rozprzestrzenianiu się innego groźnego wirusa – ASF. Brak realizacji gospodarki łowieckiej wręcz zrujnuje polskie rolnictwo powodując powstawanie coraz to liczniejszych szkód łowieckich oraz występowanie coraz to nowych ognisk ASF na terenie całego kraju. Co więcej zaniechanie działań ustawowych dotyczących gospodarowania zwierzyną, która stanowi mienie Skarbu Państwa, może doprowadzić do zagrożenia dla populacji niektórych gatunków łownych – czytamy na stronie PZŁ.

Nowelizacja pozwala również na szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych oraz wypłatę należnych z tego tytułu odszkodowań.


Co na to ekolodzy?

„Taryfa ulgowa dana myśliwym jest skandaliczna wobec całego społeczeństwa, które ogromnym kosztem musi dostosować się do najnowszych wymogów epidemiologicznych. Zamarła gospodarka, ludzie zostali w domach, wielu nie może wykonywać swoich codziennych zajęć i obowiązków, nie wolno pójść na spacer do parku ani pochodzić po lesie, a myśliwi, pod pretekstem prowadzenia „gospodarki łowieckiej” i walki z ASF, będą mogli bezkarnie polować – mówi Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją!

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://niechzyja.pl/mysliwi-w-czasie-pandemii-koronawirusa-hulaj-dusza-piekla-nie-ma/; 2020-04-03;
4.7/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Naiwny jestes jak dziecko

Poproszę czytać że zrozumieniem. Wyjątek dotyczy myśliwych tylko walczących z ASF. To da się łatwo sprawdzić, są specjalne zezwolenia na odstrzał sanitarny.

Rozporządzenie nie powinno wprowadzać wyjątków myśliwi jeżeli zajdzie taka konieczność powinni działać na mocy innego rozporządzenia wtedy wszystko byłoby czyste i klarowne na takie działanie jest tylko jedna odpowiedź znowu jakiś polityk przytulił kasę za wprowadzenie poprawki to jest tak samo jak środkami ochrony w okresie „pandemi” ceny maseczek są tak wysokie że przeciętnego emeryta na nie nie stać o pytanie kto k…. mać na tym zarabia Moja opinia jest krótka jeżeli jest proste rozwiązanie problemu ale nie jest ono wprowadzane to tylko dlatego że jakiś złodziej z samej góry właśnie na tym zarabia koniec myśliwych uruchomiono po to by przy okazji nie trzeba było zaprzestać spotkań towarzyskich samej góry ot cała tajemnica

Wyraźnie napisano, że dotyczy myśliwych czyli wszystkich myśliwych.