Zanieczyszczenie mikroplastikiem dotarło nawet na Mount Everest
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zanieczyszczenie mikroplastikiem dotarło nawet na Mount Everest

Zanieczyszczenie mikroplastikiem dotarło nawet na Mount Everest

Zanieczyszczenie mikroplastikiem zostało odkryte w śniegu w pobliżu najwyższej góry świata Mount Everest. Po odkryciu plastikowych odpadów w 2018 roku w najgłębszym miejscu na Ziemi, w Rowie Mariańskim, jest teraz jasne, że nasze śmieci zanieczyściły całą planetę!

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Maleńkie plastikowe włókna znaleziono kilkaset metrów od szczytu 8850-metrowej góry. Mikroplastik znaleziono we wszystkich próbkach śniegu pobranych z 11 miejsc na Evereście, z wysokości od 5300 do 8440 metrów. Najwyższe stężenia mikroplastików stwierdzono w okolicach Base Camp, gdzie wspinacze spędzają najwięcej czasu. Włókna najprawdopodobniej pochodziły z odzieży, namiotów i lin używanych przez alpinistów ‒ stwierdzili naukowcy.

Inne niedawne odkrycia zanieczyszczenia mikroplastikami w odległych częściach Alp Szwajcarskich i francuskich Pirenejów wskazują, że cząstki te mogą być również przenoszone przez wiatr.

„Naprawdę zaskoczyło mnie, że w każdej przeanalizowanej próbce śniegu znalazłam mikroplastik” – powiedziała Imogen Napper z Uniwersytetu w Plymouth, która kierowała nowymi badaniami.

„Mount Everest jest miejscem, które zawsze uważałem za odległe i nieskazitelne. Świadomość, że zanieczyszczamy środowisko w pobliżu szczytu najwyższej góry, otwiera nam oczy ”.

„Ponieważ mikroplastiki są tak wszechobecne w naszym środowisku, czas skupić się na odpowiednich rozwiązaniach środowiskowych” ‒ powiedziała. „Musimy chronić naszą planetę i dbać o nią”.

Jakie rozwiązania pomogą ograniczyć ilość plastiku w środowisku? Redukcja, ponowne użycie i recykling ‒ powiedziała Napper. Wiele mikroplastików pochodzi też z ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych, dlatego  trzeba skupić się na tkaninach z naturalnych włókien, takich jak bawełna.

Każdego roku do środowiska trafiają miliony ton plastiku. Wiadomo, że szkodzi dzikim zwierzętom, które mylą je z jedzeniem. Ludzie również konsumują mikroplastiki wraz z pożywieniem i wodą, a także wdychają je. Jednak nie ma żadnych badań, które oceniałyby wpływ plastików na nasze zdrowie.  

Od dawna naukowcy alarmowali o problemie zanieczyszczenia na Evereście, na które w 2019 r. wspięło się co najmniej 880 osób. Jednak nowe badanie jest pierwszym, w którym oceniano zanieczyszczenie mikroplastikami, które mają mniej niż 5 mm, a zatem jest zbyt małe, aby je zebrać.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie One Earth, przeanalizowano próbki zebrane przez ekspedycję National Geographic w 2019 roku. Naukowcy odkryli średnio 30 mikroplastików na litr wody w próbkach śniegu i 119 cząstek na litr w najbardziej zanieczyszczonej próbce. Ocenili również próbki wody strumieniowej z ośmiu lokalizacji, ale tylko trzy miały mikroplastiki. W swojej poprzedniej pracy Napper odkryła, że każdy cykl pralki może uwolnić 700 000 mikroskopijnych włókien plastikowych, a plastikowe torby, które rzekomo ulegają biodegradacji, pozostają w stanie nienaruszonym nawet po trzech latach spędzonych w środowisku naturalnym.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.sciencenews.org/article/plastics-remote-places-microplastics-earth-mount-everest; 2020-11-23;
  2. https://www.theguardian.com/environment/2020/nov/20/microplastic-pollution-found-near-summit-of-mount-everest; 2020-11-23;
4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments