Zbyt kosztowna redukcja emisji CO2
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Zbyt kosztowna redukcja emisji CO2

Zbyt kosztowna redukcja emisji CO2

Uczestnicy panelu „Przyszłość alternatywnych źródeł energii elektrycznej” zorganizowanego w ramch Forum Ekonomicznego w Krynicy zamiast mówić o innowacyjnych źródłach i nowych technologiach, skoncentrowali się głównie na dyskusji o handlu emisjami i sposobach pozyskiwania energii z węgla – pisze „Rzeczpospolita”.

Według relacji „Rz” biorący udział w dyskusji przedstawiciele PGE i Tauronu dowodzili, że obecny system emisji stwarza bogatszej części Unii Europejskiej okazję do redukcji CO2 po niższych kosztach i jest niekorzystny dla takich krajów jak Polska, która wytwarza energię opartą głównie na węglu.

Cytowany przez dziennik Tomasz Zadroga, prezes PGE, zwracał uwagę, że podczas gdy Szwecja musi zredukować 0,1 kg CO2 na każdy 1 kW zużywanej energii, Polska – ponad 0,9 kg. W efekcie, biorąc pod uwagę koszty produkcji i zezwoleń, przeciętny konsument energii w naszym kraju musi dołożyć podwójną kwotę, by osiągnąć ten cel.

Prezes Zadroga podkreślił, że konieczne jest określenie „miksu energetycznego” w całej Unii Europejskiej uwzględniającego specyfikę energetyczną poszczególnych krajów. W opinii szefa PGE, Polska w jego ramach powinna skoncentrować się na inwestycjach w bezpieczną energetykę węglową, inaczej obciążenia związane z redukcją emisji spowodują, że krajowe firmy nie będą zdolne do konkurowania na wspólnym rynku.

Źródło: Rzeczpospolita
4.9/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments