ALDO LEOPOLD. Biografia sylwetki - Aldo Leopold

Aldo LeopoldAldo Leopold Źródło: Wikipedia/US Forest Service

Aldo Leopold urodził się 11 stycznia 1887 roku w Burlington w stanie Iowa. Był leśnikiem, ale zasłynął jako twórca nowatorskiej i odważnej wykładni etyki w ochronie przyrody. Jego koncepcja stała się filozoficzną podstawą dla współczesnej ekologii.Rzecz jest dobra, kiedy zmierza do utrzymania integralności, stabilności i piękna biotycznej wspólnoty. Jest zła, kiedy jej dążenie jest przeciwne, (Leopold, 1966).

Wczesne lata

Aldo był potomkiem niemieckich emigrantów. Jego dziadek - Charles - przybył do Burlington w 1850 roku. Był inżynierem, potem także architektem. W tamtym czasie popularne były zaplanowane ogrodu w europejskim stylu. Pomimo, że zgodnie z profesją Charles miał duszę projektanta, to jednak zdecydowanie bardziej lubił naturalny i dziki krajobraz. Swoją pasję do roślin i ptaków przekazywał wnukom. Z kolei ojciec Aldo uczył go szacunku do zwierząt. Carl nigdy nie polował na gatunki, których populacje były zbyt małe. Wieszał strzelbę na kołku także w sezonie chowu młodych. Aldo od najmłodszych lat uczył się tych klarownych zasad - „wolno zabijać tylko dla żywienia swojej rodziny” – powtarzał jego tata.

Ojciec Aldo prowadził firmę produkującą blaty biurek i ławki. Jedna z anegdot mówi, że młody Leopold obserwował firmowe składy drewna spływające rzeką Mississippi. Drzewa ścinano w północnych lasach Minnesoty. Podobno barki stopniowo transportowały coraz mniejsze ładunki. Im bliżej było do XX wieku tym rzadziej pojawiały się na rzece. Eksploatowane lasy nie mogły dostarczać tyle drewna co dawniej. Miała to być pierwsza lekcja przyrody dla młodego Leopolda.

Aldo Leopold z żoną Estellą i ich piątką dzieci, Fot.USFS Region 5 [CC BY 2.0 ], Flickr.com
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy