ERIN BROCKOVICH. Biografia sylwetki - Erin Brockovich

Erin Brockovich, aktywistkaErin Brockovich Źródło: Wikipedia/Office of United States Senator Daniel Akaka

Erin Brockovich stała się urzeczywistnieniem „amerykańskiego snu”. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu niemal w pojedynkę stoczyła walkę z korporacją zatruwającą chromem miasteczko Hinkley. Kiedy rozpoczęła pracę nad pozwem, nie miała nawet dyplomu adwokata. A jednak, dzięki niej firma musiała zapłacić 333 mln dolarów odszkodowania.Erin urodziła się 28. czerwca 1960 roku. Dorastała w Lawrence (Kansas). Po ukończeniu szkoły średniej dostała się na stanowy uniwersytet w Kansas. Studiowała tam przez rok, a potem przeniosła się do Dallas w Teksasie, gdzie ukończyła college o biznesowym profilu. Niedługo potem Erin ponownie się przeprowadziła – tym razem do Południowej Kalifornii. Pracowała tam w K-Mart, potem zaś we Fluor Engineers and Constructors.
Erin Brockovich w 2012 roku. By Teddep (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons


Erin Brockovich po przeprowadzce do Kalifornii wystartowała w konkursie piękności. Otrzymała tytuł Miss Pacific Coast. To dodało jej pewności siebie, którą potem wykorzystywała w kontaktach z mediami. Do Kansas wróciła już jako mężatka. Urodziła dwoje dzieci - Matthew i Katie. W 1987 rodzina Erin osiedliła się w Reno. Z  początku jej życie nie było usłane różami. Rozwiodła się z mężem i musiała sama wychowywać dwójkę dzieci. Pracowała jako sekretarka. Wyszła za mąż po raz drugi, tym razem za maklera giełdowego i ponownie została matką. W 1990 roku rozstała się ze swoim drugim mężem. Znowu musiała radzić sobie sama z trójką dzieci.

Rok później (1991) Erin przeżyła ciężki wypadek samochodowy. Po tym traumatycznym przeżyciu ponownie przeniosła się do Południowej Kalifornii, gdzie podjęła najważniejszą w swoim życiu decyzję. Zatrudniła się w kancelarii Jim Vititoe of Masry & Vititoe, która pomagała jej dochodzić roszczeń po wspomnianym wypadku. Pracę dostała dzięki sile charakteru. Adwokaci docenili jej zdecydowanie i zaoferowali pracę w charakterze pomocy biurowej.
By Eva Rinaldi from Sydney Australia (Erin BrockovichUploaded by russavia) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons


Życiowy sukces Erin Brocovich

Porządkując dokumenty Erin natknęła się na sprawę, która wzbudziła jej szczególne zainteresowanie. Po uzyskanie zgody kierownictwa, rozpoczęła analizę faktów związanych z nadużyciami korporacji energetycznej.

Erin udało się zebrać dokumentację potwierdzającą, że Pacific Gas and Electric Company's Compressor Station przez dziesiątki lat truło chromem mieszkańców miasteczka Hinkley. Pomagali jej koledzy z firmy, ale najważniejszą pracę wykonała sama.

W 1996 roku, po głośnym śledztwie, przedsiębiorstwo zapłaciło największe odszkodowanie za zatrucie środowiska toksycznymi substancjami w historii USA. Opiewało one na 333 milionów dolarów. Pieniądze podzielono pomiędzy 600 mieszkańców Hinkley. O sprawie było głośno w mediach. Na pewien czas kwestie środowiska stały się dla amerykanów tematem równie gorącym co polityka.

Spektakularny sukces byłej miss przyciągnął zainteresowanie filmowców. W marcu 2000 Universal Studio zrealizowało film o Erin. Wcieliła się w nią gwiazda Holywood – Julia Roberts, która za efektowną rolę otrzymała Oskara.

Trailer filmu "Erin Brockovich":Film reżyserowany przez Stevena Sodenbergha okazał się kasowym sukcesem. Kiedy trafił na ekrany amerykańskich kin, Erin stała się osobą publiczną. Brockovich zaangażowała się nawet w prowadzenie programu telewizyjnego dla ABC. Nadal działała społecznie. Brała np. udział przy organizacji odbudowy parku na Manhattanie, zniszczonego podczas zamachów 11 września.

Otrzymała dziesiątki nagród, m.in.:  "Consumer Advocate of the Year" – dla najlepszego adwokata konsumentów w Kalifornii, a także dwa doktoraty honoris causa.

Erin Brockovich stała się symbolem działalności społecznej i obywatelskiego poczucia obowiązku. Napisała książkę, która opowiada o jej życiowych doświadczeniach: „Take It from Me, Life's a Struggle, But You Can Win." Ponownie wyszła za mąż. Mieszka w Kalifornii.
Ekologia.pl
Ocena (3.5) Oceń:
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<