JACGUES-YVES COUSTEAU. Biografia sylwetki - Jacques-Yves Cousteau

Jacques-Yves Cousteau, Calypso Jacques-Yves Cousteau Źródło: Wikipedia/Nasa

Jacques-Yves Cousteau urodził się 11 czerwca 1910 w Saint André de Cubzac we Francji, zmarł 25 czerwca 1997 w Paryżu. Był oficerem francuskiej marynarki, badaczem mórz znanym jako Kapitan Cousteau. Zanim na pokładzie łodzi Calypso wyruszył w podróż po morskich przestworzach, niewiele jeszcze mówiło się na temat skutków zanieczyszczenia środowiska i nadmiernej eksploatacji zasobów morskich. Filmy z jego podróży zwróciły uwagę na katastrofalne konsekwencje takich działań. Cousteau jest autorytetem moralnym i idolem dla wielu ruchów ekologicznych.To jest nasza nadzieja, że dzieci urodzone dzisiaj będą miały 20 lat przed sobą, trochę zielonej trawy pod gołymi stopami, świeże powietrze do oddychania, trochę błękitnej wody do żeglowania i wieloryba na horyzoncie, aby pomarzyć.


Zew oceanu

W 1930 roku wstąpił do Francuskiej Akademii Marynarki École Navale, którą ukończył jako oficer artylerii. W tym czasie odbywał również treningi jako pilot ale poważny wypadek samochodowy w 1936 roku przekreślił jego karierę lotnika. Mówi się, że to ocean wygrał w ten sposób bitwę o Cousteau.

W 1936 roku w pobliżu portu Toulon oddawał się nurkowaniu testując model podwodnych gogli, które sam zaprojektował. W czasie II Wojny Światowej, wspólnie z inżynierem Emilem Gagnanem, przeprowadzał eksperymenty, które miały przyczynić się do dłuższego i bardziej swobodnego eksplorowania podwodnego świata. Zaowocowały one stworzeniem aparatu do nurkowania, przez co podmorski świat stał się otwarty dla badaczy. Po zakończeniu wojny Cousteau zajmował się m.in. usuwaniem min morskich oraz badaniem wraków statków, zatopionych na skutek działań militarnych. Zrealizował wówczas także swój pierwszy podwodny film.

Łódź podwodna Cousteau SP-350 Denise By U. S. Navy [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy