Leonardo diCaprio. Biografia sylwetki - Leonardo diCaprio

Większość świata kojarzy Leonardo diCaprio z wielkim ekranem i takimi legendarnymi tytułami jak „Titanic” czy „Zjawa”. Aktor i producent nie poprzestaje jednak na życiu w blasku fleszy. Jako Ambasador Pokoju ONZ i członek rady WWF ma nieocenione zasługi w walce o lepszą przyszłość dla naszej planety. Leonardo diCaprio daje wspaniały przykład, jak można przekuć osobisty sukces w pożytek dla ludzkości.Leonardo diCaprio na premierze swojego filmu dokumentalnego „Ice on Fire” w 2019 r.. Źródło: shutterstockLeonardo diCaprio na premierze swojego filmu dokumentalnego „Ice on Fire” w 2019 r.. Źródło: DFree / Shutterstock.com
  1. Od aktora do aktywisty
  2. Fundacja, która działa
  3. Lider, partner, ambasador
  4. Obrazy mówią więcej niż słowa
Dawniej złotowłosy bożyszcze nastolatek, a dziś aktor podejmujący się ról trudnych i kompleksowych, Leonardo Wilhelm diCaprio urodził się w Los Angeles w 1974 r. Jego dziadkowie pochodzili w Włoch, Niemiec oraz Rosji, a on sam zawsze otwarcie szczycił się tymi bogatymi korzeniami. Nazwany na cześć Leonardo da Vinci, już w wieku pięciu lat pojawił się na planie serialu dziecięcego, z którego usunięty został… za złe zachowanie. Wkrótce castingi młodego Leo stały się jednak dobrym sposobem na podreperowanie domowego budżetu samotnie wychowującej go matki.

Od aktora do aktywisty


Jako dziecko diCaprio marzył ponoć, aby zostać oceanologiem. Talent do naśladowania, naturalna ekspresyjność i łatwość w otrzymywaniu ról przeważyły jednak szalę na stronę aktorstwa. W wieku 18 lat zagrał u boku Roberta de Niro, a rok później wcielił się postać mentalnie upośledzonego brata Gilberta Grape’a ( Johnny Deep). Były to ogromne sukcesy, które nie pozostały niezauważone – w 1993 r. diCaprio stał się siódmym najmłodszym w historii nominowanym do Oscara.

Największym przełomem w karierze Leonardo był oczywiście kultowy „Titanic”, za udział w którym otrzymał zawrotną gażę w wysokości 2,5 miliona dolarów. Już rok później aktor ufundował w swojej rodzinnej dzielnicy centrum komputerowe dla młodzieży, a następnie założył Fundację Leonardo diCaprio (LDF), której celem jest szerzenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Fundacja, która działa


Praktyka jasno dowodzi, że nie jest trudno założyć fundację i chlubić się jej wspaniałomyślnymi celami. Leonardo diCaprio udowodnił, że wielkie wizje i szeroko zakrojone działania PR nie muszą wcale być puste. Jego działająca już ponad 20 lat fundacja ma na swoim koncie realne i wymierne sukcesy – niektórzy obserwatorzy sugerują, że aktor zrobił więcej dla ekologii niż większość polityków.
Misją LDF jest wdrażanie rozwiązań, które przywracają równowagę zaburzonych ekosystemów. Realizowana jest ona w sześciu programach obejmujących ochronę naturalnych obszarów i oceanów, zmiany klimatyczne, wsparcie rdzennych społeczeństw, transformację Kalifornii oraz innowacyjne rozwiązania. Fundacja pozyskuje pieniądze za pomocą zbiórek, przygotowuje projekty grantowe, rozwija kampanie medialne. Współcześnie jej działania śledzi nawet 50 milionów ludzi na całym świecie!

Do najciekawszych inicjatyw LDF zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zaliczyć można wsparcie nepalskich tygrysów sumą 1 miliona dolarów czy zasilenie funduszu ochrony oceanów kwotą siedmiokrotnie większą. Fundacji udało się też zebrać 1,5 miliona podpisów pod petycją do premiera Tajlandii, która oficjalnie zakończyła krajowy handel kością słoniową. W 2015 r. LDF udzieliła grantów na łączną sumę 15 milionów dolarów dla projektów bezpośrednio wspierających ochronę środowiska naturalnego. Kolejne kolosalne dotacje przeznaczyła m.in. na monitoring nielegalnego rybołówstwa oraz wsparcie lokalnych społeczeństw w transformacji mającej na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

W swoich ambitnych planach Fundacja diCaprio zamierza do 2030 r. objąć ochroną 30% powierzchni oceanów, a do 2050 r. osiągnąć wymarzony pułap dostępu do zielonej energii dla wszystkich ludzi na świecie.
Młody Leonardo diCaprio. Źródło: Tinseltown / Shutterstock.com

Lider, partner, ambasador


Leonardo diCaprio doskonale wie jak kapitalizować swoją pozycję w świecie mediów. Nie tylko jego fundacja przeznacza ogromne sumy na inicjatywy ekologiczne, ale gwiazdor osobiście angażuje się w kampanie i wydarzenia. Jego nazwisko, twarz i sława pociągają za sobą tłumy fanów, obiektywy reporterów, a nawet respekt polityków i przedsiębiorców. W 2014 r. diCaprio wystąpił na Szczycie Klimatycznym Liderów ONZ nadając tematowi zmian klimatycznych wyjątkowego rozgłosu w globalnej skali. Trzy lata później powiódł 200 tysięcy protestujących ulicami Waszyngtonu domagając się od władz aktywnych działań na rzecz Ziemi.

Były też aktywnym uczestnikiem posiedzeń WWF (w roli członka rady) oraz wielu innych proekologicznych organizacji, np. Global Green USA czy International Fund for Animal Welfare (IFAW) zajmującego się ochroną dzikich zwierząt.

Obrazy mówią więcej niż słowa


Król wielkiego ekranu diCaprio rozumie lepiej niż ktokolwiek, jaką władzę nad ludzkim postrzeganiem i zainteresowaniem mają ruchome obrazy. Już w 2007 r. aktor zrealizował swój pierwszy film dokumentalny „The 11th Hour”, do którego napisał scenariusz i zapewnił narrację. W wywiadach z 50 ekspertami, politykami i aktywistami pojawiają się tutaj ważne słowa na temat zagrożeń, które prezentuje globalne ocieplenie. Jest mowa o deforestacji, masowymi wymieraniu gatunków i wytrzebieniu życia oceanicznego. Obok czarnej wizji przyszłego świata pojawiają się jednak także konstruktywne rozwiązania i idee zahaczające o społeczną odpowiedzialność i rozwój technologii.

W 2016 r. we współpracy z National Geographic Leonardo diCaprio nakręcił kolejny film dokumentalny pt. „Czy czeka nas koniec”(„Before the flood”). W ciągu trzech miesięcy od wejścia na ekrany obejrzało go ponad 60 milionów ludzi na całym świecie! „Nauka jest oczywista. Przyszłość nie” głosi hasło na plakacie sugerując, że pora przestać przymykać oczy na fakty, które mogą zagrozić naszej egzystencji na Ziemi. Jako narrator diCaprio podróżuje z kamerą do rozmaitych zakątków świata, gdzie najwidoczniejsze są dewastacyjne skutki zmian klimatycznych. Padają ważne pytania o to, dlaczego światowi liderzy wybierają politykę zaprzeczania rzeczywistości. Od raf koralowych i huraganów po edukację i potrzebę natychmiastowego działania – przesłanie filmu jest szerokie i dosadne.
diCaprio przemawiający na szczycie ONZ w Nowym Jorku w 2016 r.. Źródło: a katz / Shutterstock.com
W dalszym filmie diCaprio „Lód płonie” („Ice on fire”) zrealizowanym w 2019 r. we współpracy z HBO pojawia się hipotetyczny scenariusz masowej zagłady spowodowanej uwalnianiem się metanu z topiących się mas arktycznych. Wizji krytycznego zagrożenia towarzyszy jednak wachlarz realnych technologicznych rozwiązań, które mogą powstrzymać globalne ocieplenie i jego skutki. „Albo się utopimy, spalimy czy zagłodzimy, albo wprowadzimy innowacje” – mówi diCaprio.

Nawet w komercyjnym, rozrywkowym filmie „Nie patrz w górę” z 2021 r. aktor gra rolę naukowca, który próbuje uratować planetę przed zagładą mimo społecznego niedowiarstwa i politycznej ignorancji. Wybór nie jest przypadkowy, a diCaprio otwarcie przyznaje w mediach, że ludzie potrzebują wciąż nowych bodźców, aby się w końcu otrząsnąć. I pozostaje mieć nadzieję, że nadal będzie ich nam dostarczać!
Leonardo diCaprio swym wyjątkowym zaangażowaniem w ochronę środowiska udowadnia, że człowiek ma moc sprawczą, a o przyszłości musi myśleć tu i teraz. Każdy z nas.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Leonardo diCaprio” United Nations, . https://www.un.org/en/messengers-peace/leonardo-dicaprio, 2/02/2022
2. “Leonardo DiCaprio: How comet-themed 'Don't Look Up' shows climate crisis as an emergency” Elizabeth Howell, https://www.space.com/dont-look-up-climate-crisis-leonardo-dicaprio, 2/02/2022
3. “A Brief History of Leonardo DiCaprio’s Environmental Activism” Will DiGravio, https://filmschoolrejects.com/leonardo-dicaprio-climate-change-activism/, 2/02/2022
4. “Leonardo DiCaprio” WWF, https://www.worldwildlife.org/leaders/leonardo-dicaprio, 2/02/2022
5. “Leonardo DiCaprio: a life for the life of our Planet. What he has done for the environment” Stefano Carnazzi, https://www.lifegate.com/leonardo-dicaprio-for-the-planet, 2/02/2022
6. Leonardo DiCaprio Foundation, https://stage.leonardodicaprio.org/, 2/02/2022

Ocena (2.5) Oceń:
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<