Kim jest ekolog?

Często słyszymy słowa ekolog, ekolodzy, aktywiści ekologiczni. Co się za tym kryje?
Co znaczy być ekologicznym?
Nie wszyscy ekolodzy to przyrodnicy. Wykształcenie w kierunkach przyrodniczych nie jest gwarancją ani wymogiem do stania się ekologiem.


Ekolodzy nie są ludźmi wyrwanymi z normalnego świata. Normalnie żyją i pracują, uczą się i podróżują, wypoczywają, robią zakupy, itd. Jednak robiąc to wszystko pamiętają, aby być żyć możliwie jak najbardziej w zgodzie z naturą. Wybierając produkty zwracają uwagę na to, czy były testowane na zwierzętach, czy zawierają związki szkodliwe dla środowiska, a opakowanie jest Jeśli tak jest - nie kupują ich! Dodatkowo opakowanie powinno nadawać się do recyclingu i po użyciu trafiać do specjalnego pojemnika na segregowane odpady.

Produkty przyjazne środowisku są specjalnie oznaczone i ich rozpoznanie nie jest trudne. Znaki ekologiczne stosowane są przez producentów żywności, kosmetyków, chemii, sprzętu AGD i RTV, itp. Symbole ekologiczne i certyfikaty ekologiczne nadawane są przez uprawnione do tego organizacje.


Aktywiści ekologiczni to trochę inna grupa społeczna. Są bardziej zaangażowani i do wspomnianych powyżej czynności dodają edukację. Oczywiście edukować można na wiele sposobów:
  • poprzez książki, ulotki, broszury,
  • poprzez publikacje w prasie, wywiady, artykuły, itp.,
  • poprzez protest (zwrócenie uwagi opinii publicznej),
  • poprzez stanowczość i konsekwencję w długoterminowych działaniach (wytrwałość daje efekty),
  • poprzez wykłady, spotkania, happeningi.
 

Ekolodzy to osoby, które:
  • dbają o zużycie energii - pamiętają, aby jej nie marnować podczas codziennych czynności,
  • zmniejszają zanieczyszczenia - pamiętają, aby codzienne czynności nie powodowały nadmiernej emisji szkodliwych substancji
  • używają produktów przyjaznych środowisku - pamiętają, że opakowania i torby mogą być poddane recyclingowi,
  • korzystają ze śmietnika - pamiętają, że na śmieci przeznaczone są specjalne pojemniki, a nie okoliczna roślinność.

Ty także możesz być ekologiem - tak niewiele trzeba, by żyć bliżej natury!

Dla tych, którzy lubią wersję obrazkową definicji zapraszamy na film:



Na szczęście zła sława, która przylgnęła do ekologów powoli zanika. Ostatnio przeprowadzony sondaż (Mareco Polska dla Newsweek) przynosi zadowalające wyniki. Otóż 66,3% badanych stwierdziło, że ekolog to "pożyteczny społecznik", natomiast 24,6% respondentów przyznaje, że można go określić mianem "nieszkodliwego wariata". Niesprawiedliwie przypięta łatka pokazująca aktywistów ekologicznych jako przypiętych do drzewa krzykaczy protestujących przeciwko wszystkim i wszystkiemu odchodzi w zapomnienie.

Jedno z haseł PETA głosi: "Good Intentions Are Not Enough" (dobre intencje nie wystarczą). To prawda. Trzeba działać! Niech każdy pomyśli w jaki sposób może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zużycia tworzyw sztucznych, energii, wody. Dzięki działaniu pojedynczych osób zauważymy działanie efektu skali, a zanieczyszczenie naszej planety przestanie tak gwałtownie rosnąć.


Przeczytaj także:

Ekolodzy na świecie
Ekolodzy i przyrodnicy - polscy aktywiści ekologiczni
Certyfikaty ekologiczne - certyfikaty przyznawane w Europie
Etykiety ekologiczne - oznaczenia spotykane w Polsce
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<