ARNE DEKKER EIDE NAESS. Sylwetka - Arne Dekker Eide Naess

Arne Dekke Eide Naess, Głęboka Ekologia Arne Dekke Eide Naess Fot. Vindheim, CC/Wikipedia
Arne Naess urodził się 27 stycznia 1912 roku w pobliżu Oslo w Norwegii, a zmarł 12 stycznia 2009 roku w Oslo. Był jednym z najbardziej znanych norweskich filozofów XX wieku. Zasłynął jako twórca i propagator nurtu filozoficznego Głębokiej Ekologii.
W swoich dziełach filozoficznych nawiązywał do filozofii Spinozy, a także do Buddyzmu oraz idei głoszonych przez Gandhiego.


Potrzebujemy etyki dotyczącej środowiska (...) poprzez szerszą identyfikację ludzie mogą spostrzec, że ochrona środowiska służy ich osobistym celom, a dzieje się tak na skutek autentycznej miłości siebie, miłości pogłębionej i poszerzonej jaźni. (Arne Naess)

Wykształcenie

Naess ukończył filozofię na Uniwersytecie w Oslo w 1933 roku. Studiował także matematykę i astronomię w Paryżu oraz w Wiedniu. Kilka lat później, w 1936 roku otrzymał doktorat z filozofii na uniwersytecie w Oslo (tytuł pracy: Erkenntnis und wissenschaftliches Verhalten). W wieku 27 lat (a więc w 1939 roku) uzyskał tytuł profesora – był najmłodszym profesorem w historii Uniwersytetu w Oslo.

Praca zawodowa

Jeszcze w czasie studiów, podczas pobytu w Wiedniu, gdzie współpracował z doktorem Edwardem Hitschmann (uczeń Freuda) został przyjęty do prestiżowego Koła Wiedeńskiego. W latach 1937-38 pracował na Uniwersytecie w Berkeley (Kalifornia) gdzie badał zachowanie szczurów. Od 1939 roku, już z tytułem profesora rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Oslo. Zajmował się tam badaniem filozofii nauki i języka a także psychoanalizą oraz semantyką. Zagadnienia te pochłaniają go całkowicie do 1954 roku, kiedy to zainteresował się filozofią Spinozy oraz ideami głoszonymi przez Gandhiego. Wielki wpływ na jego późniejsze życie wywarła lektura książki Rachel Carson - „Milcząca wiosna” (Silent spring) opublikowanej w 1962 roku. W latach 60 i 70 obok pracy na uniwersytecie, zajmuje się tworzeniem zrębów nowego nurtu eko-filozoficznego. Wreszcie w roku 1970, w wieku 58 lat rezygnuje z pracy na uniwersytecie, całkowicie poświęcając się ekologii i tworzeniu nowego nurtu filozoficznego. Dwa lata później formułuje manifest Ekologii Głębokiej. Idee w nim zawarte wkrótce czynią go jednym z najbardziej wpływowych ekologów, a pod wpływem jego myśli, na fali nowego ruchu społecznego zmienia się postrzeganie ekologii. Arne Naes zmarł 12 stycznia 2009 roku w Oslo, przezywszy 96 lat.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy