GARRETT JAMES HARDIN. Biografia sylwetki - Garrett James Hardin

Garrett , 1968,  Garretthardinsociety.org Garrett , 1968, Garretthardinsociety.org

Garrett James Hardin urodził się w 1915 roku. W roku 2003 przeżywszy lat 88 popełnił samobójstwo. Był jednym z czołowych amerykańskich ekologów XX w. Zasłynął esejem "The Tragedy of the Commons", w którym opisuje metaforyczną figurę "wspólnego pastwiska" w świecie ludzi. Zgodnie z proponowanym przez Hardina porównaniem, człowiek zużywa naturalne zasoby Ziemi niczym krowy pastwisko - bez umiaru.Ograniczony świat może pomieścić tylko ograniczoną liczbę ludności; wynika z tego, że wzrost liczby ludności musi ostatecznie równać się zeru.

Dzieciństwo

Garrett James Hardin przyszedł na świat w Dallas w Teksasie. Jego ojciec był handlowcem, matka zajmowała się domem. W czwartym roku życia zachorował na polio. Dotknięty chorobą, która spowodowała widoczne kalectwo, mimo częstych żartów rówieśników, w kontakcie z innymi nie miał trudności. Wręcz przeciwnie, czasami nawet potrafił być "duszą" towarzystwa. Wpływ na to miał być może tryb życia rodziny Hardin`ów.

Ojciec Garretta bowiem zajmował się handlem, dlatego kilkukrotnie musiał przenosić się z rodziną z miasta do miasta. Mieszkając w wielu miejscach Garrett wykształcił w sobie zdolność łatwego dostosowywania się do środowiska. Sam Hardin później powie, że doświadczenia te predysponowały go do obiektywizmu, a nie tylko emocjonalnego angażowania się w jakiejkolwiek sprawie.

W ciągu kilkunastu lat dzieciństwa jedynym zawsze obecnym dla Jamesa punktem w przestrzeni była farma rodzinna w Butler w stanie Misouri. Wracał tam co roku i spędzał z bliskimi całe lato. Na wsi właśnie, bez prądu i gazu, bez dostępu do betonowych dróg i całej zresztą ówczesnej cywilizacji, Hardin nawiązał życzliwy kontakt z przyrodą i poznał jej instynkty.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy