JOHN MUIR. Biografia sylwetki - John Muir

Fot.: John Muir (US GOV) John Muir Fot. Francis M. Fritz/Wikipedia
John Muir urodził się 21 kwietnia 1838 r. w Dunbar (Szkocja). Zmarł 24 grudnia 1914 r. w Los Angeles (Kalifornia). Był jednym z najbardziej znanych i wpływowych przyrodników amerykańskich.
Przyczynił się do powstania parków narodowych, był założycielem Sierra Club – jednej z najważniejszych organizacji ochrony przyrody w USA.


„Moim celem nie jest sprzeciw wobec wszelkiego postępu, lecz sprzeciw wobec ślepego postępu” (John Muir)

Wczesne lata

John Muir urodził się w biednej szkockiej rodzinie. Był jednym z ośmiorga dzieci Daniela Muir i Ann Gilrye. Do jedenastego roku życia uczęszczał do lokalnej szkoły a ortodoksyjny ojciec zmuszał go do nauki na pamięć wersetów ze Starego i Nowego Testamentu. W 1849 roku cała rodzina emigruje do Stanów Zjednoczonych, początkowo osiedlając się na farmie w pobliżu Portage w Wisconsin. Fountain Lake Farm bo tak nazywa się farma jest do dziś w ręku potomków Muira. Wkrótce jednak rodzina przenosi się do Hickory Hill Farm koło Portage w tym samym stanie. Ciężka praca na roli, od świtu do nocy przeplata się z krótkimi okresami odpoczynku, kiedy to John wraz z braćmi włóczy się po okolicy. To właśnie wtedy Muir staje się gorliwym obserwatorem przyrody a pasja ta pozostanie z nim przez całe życie. Jeszcze będąc dzieckiem dał się poznać jako wynalazca: zaprojektował specjalny zegar, który budził go codziennie przed świtem.

Wykształcenie

W 1860 roku John Muir rozpoczyna studia na University of Wisconsin-Madison, ma wtedy 22 lata. Szczególnie podobają mu się lekcje botaniki, na których wraz z innymi studentami stara się wyjaśnić pokrewieństwo roślin na podstawie cech ich budowy. Zajęcia te, pozwoliły mu połączyć zmysł obserwacji przyrody z naukową dociekliwością w jej badaniu. Jednak trzy lata później, mimo dobrych ocen opuszcza uniwersytet i rozpoczyna podróże po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jak sam pisał we wspomnieniach: „Zanim zdążyłem ukończyć uniwersytet wybudowany ręką człowieka, zapisałem się na uniwersytet natury, na pustyni”. Podróże te będą miały wielki wpływ na jego późniejsze życie i poglądy dotyczące ochrony przyrody.

John Muir, 1875 r. Carleton Watkins [Public domain], via Wikimedia Commons

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<
Pasaż zakupowy