Karol Darwin. Biografia sylwetki - Karol Darwin

Julia Margaret Cameron [Public domain], via Wikimedia Commons Julia Margaret Cameron [Public domain], via Wikimedia Commons

Ponad 200 lat temu, 12 lutego 1809 roku, urodził się Karol Darwin, angielski przyrodnik, botanik, geolog, autor teorii ewolucji. Jeden z najsłynniejszych biologów na świecie zasłynął zwłaszcza opublikowaną w 1859 roku książką "O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, czyli zachowanie uprzywilejowanych ras
w walce o przeżycie".


Karol Darwin urodził się w angielskiej miejscowości Shrewsbury. Należał do znanej i bogatej rodziny. Jeden z jego dziadków - Erasmus Darwin - był lekarzem z poetyckimi sukcesami, drugi - Josiah Wedgwood - założycielem słynnej do dziś fabryki porcelany.

Wczesne lata


Od dzieciństwa jego największą pasją była przyroda. Jeszcze w szkole zafascynowało go myślistwo i często brał udział w polowaniach. Nie mógł za to pochwalić się dobrymi wynikami w nauce, a nauczyciele uważali, że intelektualnie jest rozwinięty gorzej niż przeciętni chłopcy w jego wieku. Ojciec posłał go więc na Uniwersytet do Edynburga, gdzie starszy brat Karola studiował medycynę. Studia lekarskie nie interesowały jednak młodego Karola Darwina, więc po dwóch latach je porzucił.

Ojciec, widząc brak zainteresowania syna nauką, zasugerował mu, by został duchownym. Po zastanowieniu Karol zdecydował się na podjęcie studiów teologicznych na Uniwersytecie w Cambridge, głównie dlatego, że miała mu ona zapewnić dochodową posadę duchownego. Podczas trzyletnich studiów Darwin poświęcał się jednak głównie swojej nowej pasji - entomologii, a z zainteresowaniem słuchał jedynie wykładów z botaniki anglikańskiego duchownego, znakomitego profesora biologii Johna Stevensa Henslowa.

Dzięki znajomości z Henslowem, Karol Darwin nie tylko mógł porozmawiać o swoich pasjach, ale też uzyskał pomoc w nadrobieniu zaległości i przygotowaniu się do końcowych egzaminów w Cambridge.


Siedmioletni Karol Darwin w 1816, By Ellen Sharples [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<

Zobacz także

Rok DarwinaRok Darwina
Rok DarwinaRok Darwina
Pasaż zakupowy