Energia odnawialna jest alternatywą dla energii pozyskiwanej z paliw kopalnych: węgla, ropy naftowej i gazu. Odrębnym sektorem jest energetyka jądrowa, która opiera się na reakcji rozszczepiania ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu). W odpowiedzi na zanieczyszczenie środowiska naturalnego od kilku lat dynamicznie rozwija się sektor energii ze źródeł odnawialnych.

- Dlaczego warto rozwijać energię pochodzącą z odnawialnych źródeł?
- Miejsca pracy
- Nadmierna emisja CO 2 przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych

Źródło: REN21
OZE W Polsce
Według Urzędu Regulacji Energetyki w 2006 roku działało w Polsce 886 koncesjonowanych instalacji OZE, o łącznej mocy zainstalowanej 1509,5 MW.
Wyprodukowano w nich 4221 GWh energii.
Wyprodukowano w nich 4221 GWh energii.
Dlaczego warto rozwijać energię pochodzącą z odnawialnych źródeł?
Procesy spalania paliw (w tym węgla) są podstawowym źródłem skażenia atmosfery stałymi i gazowymi produktami spalania. W czasie tego procesu emitowane są przede wszystkim dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu (NOx), tlenek węgla (CO), dwutlenek węgla (CO2) oraz pyły, które zawierają metale ciężkie (np. ołów, cynk, kadm).Miejsca pracy
Alternatywne źródła energii pozytywnie wpłyną na poziom zatrudnienia. ONZ szacuje, że do 2030 roku powstanie dzięki nim 20 mln miejsc pracy.Ekologia.pl poleca
Nadmierna emisja CO 2 przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych
Aby zredukować skutki globalnego ocieplenia UE zobowiązała państwa członkowskie do priorytetowego traktowania OZE. Do 2020 roku ze źródeł odnawialnych pochodzić ma 20% zapotrzebowania na ciepło. Strategia Ministra Środowiska RP przewiduje, że do 2010 roku produkcja czystej energii w Polsce powinna zrosnąć wzrosnąć do poziomu 7,5% zużycia energii elektrycznej.
Ekologia.pl