Energia wiatrowa - alternatywna i naturalna energii wiatru

Farma wiatrowa Farma wiatrowa

Globalny potencjał energii wiatru jest równy obecnemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Wiatr jest czystym źródłem energii i nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Konstruktorzy poradzili sobie także z problemem hałasu (dawniej elektrownie wiatrowe były stosunkowo głośne)

.


W korzystnych warunkach wiatrowych, cena energii pochodzącej z tego źródła, jest niższa od ceny energii z konwencjonalnych elektrowni cieplnych. Energetyka wiatrowa pozytywnie wpływa na rozwój nowych technologii. Te z kolei dają szansę na szybszy rozwój eksportu.


Moc

Wydajność
Farma wiatrowa o mocy 100 MW, działająca przez 20 lat zastępuje zapotrzebowanie na blisko milion ton węgla lub 600 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.
W 2008 roku energetyka wiatrowa doświadczyła największego wzrostu zainstalowanej mocy stosunku do wszystkich innych technologii. Moc elektrowni wiatrowych osiągnęła ponad 121 tys. MW. W Polsce -  472 MW.  W czerwcu 2009 roku było to już 539 MW.
                           
W krajach należących do UE zainstalowano 19 651 MW nowej mocy, z czego 43% generują OZE. Odnawialne źródła energii pozwalają wyprodukować 142 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 4,2% zapotrzebowania. Dzięki czystej energii można ograniczyć emisję CO2 o 108 milionów ton rocznie, czyli mniej więcej tyle ile wytwarza 50 mln samochodów.
Źródło: EWEA
Źródło: EWEA
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy