Dlaczego ptaki latają w kluczu?

By Julo (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsBy Julo (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Dlaczego ptaki latają w kluczu. Czy ułożenie migrujących ptaków w literkę „V” jest przypadkowe? Jaki jest klucz do zagadki ptasiego klucza?Naukowcy z Royal Veterinary College obserwowali stado 14 ibisów grzywiastych (Geronticus eremita) w locie. I czego się dowiedzieli? Ptaki latające w kluczu wykorzystują siłę ciągu sąsiadów i synchronizują uderzenia skrzydeł tak, by tracić mniej energii, dzięki czemu mniej się męczą – informuje czasopismo „Nature”, które opublikowało wyniki badaczy z Londynu.

Lecąc w układzie klucza osobnik znajdujący się na czele formacji narażony jest na największy opór powietrza, natomiast lecące za nim ptaki znajdują się w tzw. tunelu aerodynamicznym, w którym opory powietrza są zdecydowanie mniejsze. Poza tym, na przykładzie ibisów, można zauważyć, że ptaki śledzą ruchy skrzydeł lidera, który znajduje się na czele klucza i poruszają się tak, by wykorzystać wir powietrza, który tworzy się w wyniku uderzeń skrzydeł „ptasiego wodzireja”.

Po co to wszystko? Zdaniem naukowców, odpowiedź jest bardzo prosta – ptaki latając w kluczu, oszczędzają energię. Można to porównać do wyścigu kolarskiego, w którym zawodnicy ustawiają się w peleton, by pokonać opory powietrza. Zatem współpraca się opłaca, w grupie nie tylko raźniej ale i zdecydowanie bezpieczniej.


Ocena (3.2) Oceń: