Gęś gęgawa – co o niej wiemy?

Gęgawy, fot. shutterstockGęgawy, fot. shutterstock
Gęś gęgawa jest największym przedstawicielem rodzaju Anser. Osiąga długość ciała do 90 cm, a jej waga dochodzi do 4-5 kilogramów. W locie można zaobserwować szaroczarne skrzydła, które są jej cechą rozpoznawczą na tle innych gatunków gęsi. Rozpiętość tych skrzydeł może wahać się od 1,4-1,6 m. Gęgawa jest bardzo towarzyska – może tworzyć stada z innymi gatunkami, a także rodzinna i wierna – pary dobierają się na całe życie, a po stracie partnera ptaki unikają nowych „związków”.
Ale w przypadku Anser anser, które mogą żyć 20 lat i dzielić te lata tylko z jednym partnerem, biolodzy odkryli korzyść: zmniejszenie stresu. Podczas walk samce mają niższe tętno niż ich samotni bracia. Jeśli ich partnerzy są w pobliżu, są jeszcze bardziej zrelaksowani.

„Wydaje się, że jedną z zalet monogamii jest to, że jeśli masz długotrwały związek, pomaga ci to radzić sobie ze stresem. To dobra rzecz w porównaniu z systemami, w których musisz walczyć o partnera ”- powiedziała Claudia Wascher, etolog z austriackiej Stacji Badawczej Konrada Lorenza.

Konrad Lorenz, etolog, laureat Nagrody Nobla, zasłynął przekonaniem, że gęgawy odczuwają miłość. Zauważył, że gdy partner umiera, tętno gęsi gwałtownie spada i pozostaje niskie nawet przez rok. Pogrążone w żałobie gęsi w końcu znajdą nowych partnerów, ale przez długi czas wydają się smutne.

Nie wszystkie związki partnerskie gęsi szarych są heteroseksualne. Męskie pary nie są rzadkością i zaobserwowano „trójkąty” składające się z dwóch samców i jednej samicy.Video made by avibirds
Ekologia.pl
Ocena (2.1) Oceń: