Gwiżdżąca tarantula

Już sam widok tego pająka mrozi krew w żyłach. Ma osiem nóg i jest większy niż ludzka ręka. Kiedy dodamy do tego obrazu dziwne odgłosy, jakie wydaje ptasznik Selenocosmia crassipes, to spotkanie z tym pająkiem może sprawić, że nie zaśniemy w nocy.Ptasznik Selenocosmia crassipes, Robertwhyteus at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia CommonsPtasznik Selenocosmia crassipes, Robertwhyteus at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Tarantula grzechotnik lub gwiżdżąca tarantula pochodzi ze wschodniego wybrzeża Queensland. To co odróżnia ją od innych pająków to syczące lub grzechoczące odgłosy, które zwierzę wydaje, kiedy jest niepokojone.

„Pająk żyje w środkowym Queensland. Jest to gatunek rzadki, a dźwięk przypominający grzechotanie ma odstraszać potencjalnych drapieżników” – powiedział Nick Volpe, fotograf dzikiej przyrody, któremu udało się nagrać odgłosy wydawane przez tego pająka.

Selenocosmia crassipes to największa tarantula żyjąca w Australii – długości ciała wynosi od 6 do 9 centymetrów. Gatunek ten jest dość nieśmiały i zwykle nie zapuszcza się daleko od swojej nory. Należy do pająków długowiecznych – samce żyją około 8 lat, z kolei samice są w stanie dożyć nawet lat 30.

Identyfikacja jest stosunkowo prosta, ponieważ ten duży pająk ma zdecydowanie grubsze przednie nogi. Ugryzienie nie jest śmiertelne dla człowieka, ale może powodować dotkliwy ból, obrzęk i wymioty.  Jad tego pająka bez problemu może zabić w przeciągu 30 minut psa lub kota.


Ekologia.pl


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy