Robot mniejszy niż pchła może chodzić, skręcać, obracać się i skakać

Inżynierowie z Northwestern University opracowali najmniejszego w historii zdalnie sterowanego robota kroczącego — ma on postać maleńkiego, uroczego kraba.Źródło: Northwestern UniversityŹródło: Northwestern University

Małe kraby o szerokości zaledwie pół milimetra mogą się zginać, skręcać, czołgać, chodzić, a nawet skakać.
Robot nie jest zasilany skomplikowanym sprzętem, hydrauliką ani elektrycznością. Zamiast tego jego moc tkwi w elastycznej sprężystości ciała. Do skonstruowania robota naukowcy wykorzystali materiał stopowy z pamięcią kształtu, który po podgrzaniu przekształca się w „zapamiętany” kształt.
Stworzenie maleńkiego metalowego stworzenia zajęło półtora roku. Roboty są nadal w fazie rozwoju i są opracowywane głównie do celów akademickich, ale technologia ma potencjał.

„Robotyka to ekscytująca dziedzina badań, a rozwój robotów w mikroskali to zabawny temat do eksploracji akademickiej” – powiedział John A. Rogers, który kierował pracami eksperymentalnymi. „Można sobie wyobrazić mikroroboty jako środki do naprawy lub montażu małych struktur lub maszyn w przemyśle lub jako asystenci chirurgów do oczyszczania zatkanych tętnic, zatrzymywania wewnętrznego krwawienia lub eliminacji guzów nowotworowych – wszystko w minimalnie inwazyjnych procedurach”.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (2.1) Oceń: