Plastikowe śmieci dotarły do najgłębszych części oceanu

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Plastikowe śmieci są już praktycznie wszędzie. Przed zaśmieceniem nie uchroniły się nawet najgłębsze miejsca na Ziemi. Japońscy naukowcy dostrzegli jednorazową torebkę w Rowie Mariańskim, na głębokości niemal 11 tys. metrów!


Zespół japońskich badaczy chciał sprawdzić stopień zanieczyszczenia mórz plastikiem. W tym celu przeanalizowali informacje zawarte w Bazie Danych o Odpadach w Głębinach Mórz (Deep-sea Debris Database), która zawiera zdjęcia i nagrania odpadów w głębinach mórz z ostatnich 30 lat.

Badacze naliczyli w sumie ponad 3 tys. śmieci dryfujących w wodach. Są to głównie plastikowe, metalowe i gumowe odpady związane z działalnością człowieka. Ponad jedną trzecią śmieci stanowił mikroplastik, który pochodził głównie z jednorazowych produktów. Najbardziej zaśmiecona jest zachodnio-północna część Oceanu Spokojnego. Na każdy kilometr kwadratowy dna morskiego Pacyfiku przypada 335 sztuk odpadów.

Plastikowe śmieci zostały zauważone na głębokości poniżej 6 tys. metrów. Przed zaśmieceniem nie uchroniły się nawet najgłębsze miejsca na Ziemi. Naukowcy dostrzegli jednorazową torebkę w Rowie Mariańskim, na głębokości niemal 11 tys. metrów!

Badacze alarmują, że plastik, który dostanie się w głębiny mórz lub oceanów, zostaje tam na wieki – z pozoru niewinna reklamówka pod wodą będzie rozkładać się przez tysiące lat. Co stanowi ogromne zagrożenie dla ekosystemów w oceanach.Ekologia.pl


 Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy