Plastikowe śmieci dotarły do najgłębszych części oceanu

Plastikowe śmieci są już praktycznie wszędzie. Przed zaśmieceniem nie uchroniły się nawet najgłębsze miejsca na Ziemi. Japońscy naukowcy dostrzegli jednorazową torebkę w Rowie Mariańskim, na głębokości niemal 11 tys. metrów!fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Zespół japońskich badaczy chciał sprawdzić stopień zanieczyszczenia mórz plastikiem. W tym celu przeanalizowali informacje zawarte w Bazie Danych o Odpadach w Głębinach Mórz (Deep-sea Debris Database), która zawiera zdjęcia i nagrania odpadów w głębinach mórz z ostatnich 30 lat.

Badacze naliczyli w sumie ponad 3 tys. śmieci dryfujących w wodach. Są to głównie plastikowe, metalowe i gumowe odpady związane z działalnością człowieka. Ponad jedną trzecią śmieci stanowił mikroplastik, który pochodził głównie z jednorazowych produktów. Najbardziej zaśmiecona jest zachodnio-północna część Oceanu Spokojnego. Na każdy kilometr kwadratowy dna morskiego Pacyfiku przypada 335 sztuk odpadów.

Plastikowe śmieci zostały zauważone na głębokości poniżej 6 tys. metrów. Przed zaśmieceniem nie uchroniły się nawet najgłębsze miejsca na Ziemi. Naukowcy dostrzegli jednorazową torebkę w Rowie Mariańskim, na głębokości niemal 11 tys. metrów!

Badacze alarmują, że plastik, który dostanie się w głębiny mórz lub oceanów, zostaje tam na wieki – z pozoru niewinna reklamówka pod wodą będzie rozkładać się przez tysiące lat. Co stanowi ogromne zagrożenie dla ekosystemów w oceanach.


Ekologia.pl


Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/


Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy