The Meatrix

The Meatrix to internetowy film wykonany w technologii flash, ukazujący okrutne aspekty przemysłowej hodowli zwierząt oraz jej degradujący wpływ na środowisko i życie ludzi. Film pobił wszelkie rekordy popularności dla internetowych produkcji z przesłaniem i w ciągu pierwszych miesięcy po premierze zdążyło go obejrzeć kilka milionów ludzi.

W lutym 2003 roku awangardowa firma designerska Free Range Graphics zaprosiła kilkaset organizacji pozarządowych do ubiegania się o darmową produkcję filmu typu Flash.
Po uważnym rozpatrzeniu 50 aplikacji, grant został przyznany programowi Sustainable Table organizacji GRACE.

Sustainable Table zajmuje się edukacją konsumentów na temat problemów związanych z farmami przemysłowymi, oraz promocją żywności produkowanej zrównoważonymi metodami. Film Meatrix został pierwotnie wyprodukowany jako sposób promocji poradnika o zdrowej żywności zatytułowanego Eat Well Guide, który zawiera dane na temat farm ekologicznych, oraz sklepów i restauracji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, sprzedających mięso, drób, nabiał i jaja pochodzące ze zrównoważonych gospodarstw rodzinnych. Już kilka dni po premierze, stało się jasne, że Meatrix to także świetne narzędzie dydaktyczne, ukazujące prawdę o farmach przemysłowych.

Meatrix jest zabawnym czterominutowym filmem animowanym w sekwencji Flash, który parodiuje cykl filmowy Matrix i naświetla problemy związane z rolnictwem przemysłowym.

Zamiast Keanu Reevesa, gwiazdą Meatrixa jest młody prosiak Leo, który zamieszkuje uroczą farmę... tak przynajmniej myśli. Pewnego dnia Leo zostaje zaczepiony przez byka, ubranego w długi, czarny płaszcz. Byk o imieniu Moopheus ukazuje Leo okropną prawdę o sposobie hodowli zwierząt, posługując się techniką "stop-klatki" uwiecznionej w filmie "Matrix". Po zakończeniu filmu widzowie skierowani są na "stronę akcji", która zawiera dodatkowe informacje o farmach przemysłowych i zachęca konsumentów do wspierania lokalnych gospodarstw rodzinnych i kupowania  mięsa, drobiu, nabiału i jaj produkowanych metodami zrównoważonymi.

Meatrix odniósł bezprecedensowy sukces jako internetowy film z przesłaniem; od jego premiery w listopadzie 2003 roku pokazano go niemal na całym świecie. Pod adresem www.themeatrix.com obejrzało go już ponad 10 milionów ludzi.

*****

Tytuł oryginalny: The Meatrix
Reżyseria: Louis Fox
Scenariusz: Louis Fox i Jonah Sachs
Animacja: Louis Fox
Opracowanie muzyczne: Louis Fox
Produkcja: Free Range Graphics i GRACE, USA, 2003.
Czas trwania: 4 min.

Galeria zdjęć

Ocena (3.3) Oceń: