Zagadka lotu motyla rozwiązana!

Trzepotliwy lot motyli był do tej pory nieco owiany tajemnicą dla badaczy, biorąc pod uwagę ich niezwykle duże i szerokie skrzydła w stosunku do rozmiarów ciała. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji badali aerodynamikę motyli w tunelu aerodynamicznym. Ich wyniki sugerują, że motyle wykorzystują bardzo skuteczną technikę klaśnięcia. Kiedy skrzydła się zderzają, powietrze jest wypychane, co powoduje wsteczny strumień, który wyrzuca motyle do przodu. Ruch skrzydeł w dół ma jeszcze jedną funkcję: motyle pozostają w powietrzu i nie spadają na ziemię. To pomaga im szybko wystartować podczas ucieczki przed drapieżnikami.Dostojka malinowiec, fot. shutterstockDostojka malinowiec, fot. shutterstock

Zderzenie skrzydeł zostało opisane przez naukowców prawie 50 lat temu, ale dopiero w tym badaniu teoria została przetestowana na prawdziwych motylach w locie swobodnym. Do tej pory powszechnie uważano, że skrzydła motyla są nieefektywne aerodynamicznie, jednak naukowcy sugerują, że w rzeczywistości jest odwrotnie. 
„To, że skrzydła są złożone,, sprawia, że uderzenie skrzydłem jest znacznie skuteczniejsze. To elegancki mechanizm, znacznie bardziej zaawansowany, niż sobie wyobrażaliśmy, i fascynujący. Motyle czerpią korzyści z tej techniki, kiedy muszą szybko wystartować, aby uciec przed drapieżnikami ”- mówi badacz biologii Per Henningsson, który analizował aerodynamikę motyli wraz z kolegą Christofferem Johanssonem.


Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “https://www.lunduniversity.lu.se/article/butterfly-wing-clap-explains-mystery-flight”; data dostępu: 2021-01-20
Ocena (2.1) Oceń: