Kisielnica kędzierzawa (Exidia nigricans )

Nazywany/a też: kisielec brodawkowany, kisielec kędzierzawy, kisielec przypłaszczony, wypotek gruczołkowaty, wypotek gruczołkowy

Kisielnica kędzierzawa. By Jerrzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kisielnica kędzierzawa jest grzybem niejadalnym. Jest dość pospolitym grzybem w Polsce.

  1. Sezon
  2. Występowanie
  3. Wygląd
  4. Właściwości
  5. Zastosowanie
  6. Galeria zdjęć

Sezon

Grzyb ten rośnie przez cały rok, w szczególności podczas wilgotnej pogody. Najczęściej spotkać go można wiosną i zimą.

Czy wiesz, że...
  • Grzyb ten można łatwo pomylić z kisielcem smołowatym, który jest ciemniejszy, granatowoczarny i wyrasta na pniach świerku.
  • Kisielnica kędzierzawa na pierwszy rzut oka może przypominać zwierzęce odchody na pniach, dopiero po przyjrzeniu się z bliska można zauważyć, że to faktycznie grzyb.
  • Polska nazwa została nadana temu grzybowi w 1998 roku przez Władysława Wojewodę  – specjalistę w zakresie botaniki i mykologii.

Występowanie

Występuje w różnych lasach. Można go często znaleźć na martwym drewnie dębu i buka, a także na powierzchniach cięcia oraz korze opadłych gałęzi. Rośnie także w ogrodach, parkach i przy drogach.

Wygląd

Owocniki kisielnicy kędzierzawej są ze sobą pozrastane i tworzą jedną masę, która ma pofałdowaną, nierówną powierzchnię. Mają barwę szarobrązową, szaroczarną, szarą, oliwkową, brązową, czarną. Górna część owocników jest wręcz błyszcząca, posiada również delikatne punktowanie. Wilgotny owocnik jest miękki wewnątrz i ma galaretowatą konsystencję, jest przezroczysty. Wyschnięty ma twardą konsystencję i zmienia się w przezroczystą, rozpostartą błonę. Po ponownym uwodnieniu znowu pęcznieje i staje się galaretowaty.

Miąższ kisielnicy kędzierzawej jest miękki, ma konsystencję galarety. Nie ma zapachu ani smaku. Barwy czarniawej lub brązowawej.

Zarodniki kisielnicy kędzierzawej są wygięte, mają kształt cylindryczny i gładką powierzchnię. Wysyp zarodników biały.

Właściwości

Kisielec kędzierzawy jest grzybem niejadalnym.

Zastosowanie

Nie posiada żadnego zastosowania.

Okres zbiorów

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kisielnica kędzierzawa. By Jerrzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Kisielnica kędzierzawa. By Jerrzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kisielnica kędzierzawa. By Jerrzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia CommonsKisielnica kędzierzawa. By Horst74 (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Kisielnica kędzierzawa. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy