Mądziak malinowy (Mutinus ravenelii (Berk. & M.A. Curtis) E. Fisch)

Nazywany/a też: mądziak szkarłatny

By Cody Hough (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Mądziak malinowy to bardzo charakterystyczny z wyglądu grzyb, który należy do rodziny sromotnikowatych. Jest grzybem niejadalnym.

  1. Sezon
  2. Występowanie
  3. Wygląd
  4. Właściwości
  5. Zastosowanie
  6. Galeria zdjęć

Sezon

Mądziak malinowy rośnie od czerwca do listopada.

Czy wiesz, że...

Występowanie

Mądziak malinowy pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie rośnie w Europie, również w Polsce. Okazy spotkać można również w Nowej Zelandii.

Wygląd

Owocnik mądziaka malinowego na początku ma postać jaja, które jest okryte białym i gładkim perydium. Rosnący owocnik przebija perydium - często na dwa płaty, choć zdarzają się również przypadki nieregularnego przerwania, i rośnie w górę, przez co rozwija się receptakl o walcowatym kształcie. U dorosłych okazów owocnik składa się z długiego trzonu zakończonego główką oraz z pochwy. Po rozwinięciu owocniki przewracają się.

Główka jest szczytem trzonu. Na jej powierzchni występuje ciemnooliwkowa masa zarodników, która jest lepka, najczęściej posiada otwór pośrodku, który ma malinowoczerwony kolor. U dorosłych osobników spływa ku dołowi w formie galaretowatej masy.

Trzon ma barwę ochrowożółtawą aż do malinowoczerwonej. Ma walcowaty kształt, porowatą strukturę, a konsystencją przypomina gąbkę. Brak wypełnienia w środku. Na dole podstawa jest nieco zwężona, natomiast przy wierzchołku zaostrzona.

Miąższ na początku ma odcień białawy, ochrowożółty, malinowy aż do malinowoczerwonego. Miąższ w główce ma zwykle ciemniejszą barwę, która może być nawet czerwona. Charakteryzuje się wodnistą konsystencją i kruchością. W zapachu przypomina padlinę.

Zarodniki elipsoidalne, gładkie. Masa zarodników oliwkowozielona.

Właściwości

Mądziak malinowy nie ma żadnych praktycznych właściwości.

Zastosowanie

Mądziak malinowy nie posiada zastosowania kulinarnego.

Okres zbiorów

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Mądziak malinowy By Cody Hough (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Mądziak malinowyMądziak malinowy
Mądziak malinowy
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy