Soplówka jodłowa (Hericium alpestre )

Nazywany/a też: sopel, sople

Soplówka jodłowa. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Soplówka jodłowa jest grzybem jadalnym, ale niesmacznym. W Polsce jest grzybem rzadkim.

  1. Sezon
  2. Występowanie
  3. Wygląd
  4. Właściwości
  5. Zastosowanie
  6. Galeria zdjęć

Sezon

Występuje od sierpnia do października.

Czy wiesz, że...
  • Soplówka jodłowa ma status E na liście zagrożonych wyginięciem grzybów i roślin. Grzyb ten określany jest więc jako zagrożony wyginięciem. Dawniej znajdował się pod ścisłą ochroną.
  • Grzyb ten jest gatunkiem zagrożonym także w innych państwach w Europie, między innymi w Anglii czy Finlandii.
  • Soplówka jodłowa jest podobna do soplówki jeżowatej i soplówki bukowej.
  • Jest to grzyb, który ma bardzo charakterystyczny wygląd, dzięki temu od razu przykuwa uwagę grzybiarzy, nawet tych mało doświadczonych. Przez niektórych określany jest mianem najpiękniejszego grzyba na świecie.

Występowanie

Rośnie w lasach mieszanych i iglastych na jodle pospolitej, jednak występuje bardzo rzadko. Najczęściej grzyby te znaleźć można na martwym drewnie. Oprócz Polski, występuje również w takich państwach jak Belgia, Bułgaria, Francja, Holandia, Rumunia, Ukraina, Włochy.

Wygląd

Owocnik to nieregularna, kulista bryła, która jest lekko wydłużona. Na początku grzyb ma barwę białą, później staje się kremowy, a na końcu ochrowy. Trzon przyrasta do podłoża. Z gałązek zwisają długie igiełki, które są zebrane w pęczki. Na końcach igiełki są ostre.

Miąższ ma łagodny smak i mało przyjemny zapach. Jest miękki i elastyczny.

Zarodniki od szerokoelipsoidalnych do kolistych, przejrzyste, o gładkiej lub drobno punktowanej powierzchni. Amyloidalne. Wysyp zarodników biały.

Właściwości

Grzyb jest niesmaczny ze względu na nieprzyjemny zapach.

Zastosowanie

Grzyb ten nie znajduje zastosowania w kuchni nie tylko przez swój mało przyjemny zapach, ale także ze względu na to, że znajduje się on pod ochroną.

Okres występowania

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Soplówka jodłowa. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Soplówka jodłowa. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Soplówka jodłowa. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia CommonsSoplówka jodłowa - fragment owocnika. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Soplówka jodłowa. By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź