Okres występowania grzybów

Istyczeń/IIluty/IIImarzec/IVkwiecień/Vmaj/VIczerwiec/VIIlipiec/VIIIsierpień/IXwrzesień/Xpaździernik/XIlistopad/XIIgrudzień/
Koniec zimy: natura budzi się do życia, zaczyna robić się coraz cieplej i przyjemniej. Warunki te sprzyjają rozwojowi rozmaitych organizmów, w tym także grzybów wiosennych. Zastanawiasz się, które z nich znajdziesz, wybierając się do lasu w marcu, kwietniu czy maju? Ciekawi Cię, jakie okazy pojawiają się w lasach jako pierwsze? Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat!

Wiosenne grzyby – marcowe, kwietniowe i majowe


Na pierwsze poważne grzybobranie można wybierać się wcześniej, zamiast czekać do lipca bądź sierpnia lub wyruszać na nie dopiero we wrześniu, miesiącu szczególnie sławnym z wysypów grzybów. Już w kwietniu i maju pojawiają się bowiem ciekawe okazy. Oczywiście trudno liczyć na to, że z pierwszych wypraw wrócisz z pełnym koszem, ale przecież dla pasjonata nie tylko wielkość zbiorów ma znaczenie. Zatem jakie gatunki można spotkać w marcu, kwietniu i maju?


Wiosenne grzyby w marcu


To czas, gdy w ściółce leśnej pojawiają się pojedyncze gatunki. Jednym z nich jest szyszkówka – świerkowa lub sosnowa. Grzyby te wyglądają bardzo niepozornie, ale uchodzą za smaczny zwiastun wiosny. Zazwyczaj rosną we większych skupiskach. Za drobne, lecz także pyszne grzyby wiosenne uchodzą czarnobiałki (czarnogłówki), które również rozwijają się we większych grupach i co roku w tych samych miejscach.

Grzyby wiosenne kwietniowe


Ich typowym przykładem jest smardz zwyczajny. Słynie z doskonałego smaku i aromatu, ale w Polsce podlega obecnie częściowej ochronie. Okazy tego gatunku wyróżniają się specyficznym, nierozpostartym, a lejącym się po trzonie kapeluszu. Czapeczka jest pofałdowana, pełna zagłębień w kolorze jasnobrązowym czy żółtawym. Do grona smardzowatych należy jeszcze rzadsza w naszym kraju mitrówka półwolna lubiąca ziemię wilgotną i bogatą w cenne związki. Grupę grzybów wiosennych zasila także czernidłak pospolity, który w Polsce jest bardzo popularny i występuje w lasach, w parkach czy miejskich ogrodach. Okaz w kolorze atramentowym lub określanym jako białoszary ceniony jest przede wszystkim za smak. Należy jeść tylko młode owocniki i unikać łączenia z alkoholem.

Wiosenne grzyby majowe


W maju wachlarz pysznych okazów znacząco się poszerza. Do najsmaczniejszych i powszechnych w Polsce należy pieczarka łąkowa. Znajdziesz ją na skrajach lasów, łąkach czy polanach. Doskonałym smakiem i czerwoną nóżką wyróżnia się borowik ceglastopory. Grzybem wiosennym jest nieznany szerszemu gronu łuszczak zmienny (łuskwiak zmienny), który ma filigranowe łuski i, co ciekawe, zmienia kolor w zależności od intensywności opadów. Jego miąższ jest bowiem bardzo chłonny, więc w trakcie deszczów staje się ciemniejszy i bardziej miękki.

Grzyby wiosenne – uwaga na trujące gatunki


Warto pamiętać, że sezon grzybiarski rozkręca się powoli. Wiosenne gatunki obejmują okazy zarówno jadalne, jak i trujące, dlatego podczas grzybobrania należy zachować szczególną uwagę i zbierać jedynie te osobniki, co do których można mieć pewność zdatności do spożycia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, tymczasem smakowite grzyby wiosenne często mają bardzo podobne, trujące odpowiedniki. Przykładowo, smardz zwyczajny bywa mylony z piestrzenicą kasztanową, która ma bardziej rozłożystą główkę w ciemniejszym kolorze i krótszy trzon. Problemem dla polujących na borowika ceglastoporego okazuje się borowik żółtopory. Z kolei pieczarkę łąkową myli się z muchomorem jadowitym. Inne niejadalne odmiany to czyrenie czy błyskoporki podkorowe.

Grzyby wiosenne - pytania i odpowiedzi


Czy grzyby wiosenne mogą rosnąć także w lecie?

To zależy od okresu, w jakim dany gatunek rośnie. Przykładowo, pieczarka łąkowa pojawiająca się w maju występuje aż do listopada. Z kolei mitrówka półwolna rozwija się tylko od kwietnia do maja.

Jak niebezpieczny jest muchomor wiosenny?

To jeden z najgroźniejszych dla człowieka grzybów pojawiających się w maju. Związki zawarte w miąższu uszkadzają wątrobę. Jego spożycie grozi nawet śmiercią.

Czy smardze można wyhodować?

Wiosenne grzyby, takie jak smardze są chronione, ale nie te, które wyhodujesz samodzielnie. Możesz zrobić to we własnym zakresie, rozsiewając dostępną w sprzedaży smardzową grzybnię.
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź