Okres występowania grzybów

Istyczeń/IIluty/IIImarzec/IVkwiecień/Vmaj/VIczerwiec/VIIlipiec/VIIIsierpień/IXwrzesień/Xpaździernik/XIlistopad/XIIgrudzień/
Utarło się, że na grzybobranie chodzi się późnym latem, a przede wszystkim jesienią. Niewiele osób wie, że pierwsze pyszne okazy można znaleźć w lasach czy na łąkach już w maju. Zastanawiasz się, jakie to odmiany? Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich.

Grzyby w maju – najpopularniejsze gatunki jadalne


Opisane poniżej grzyby zaczynają występować zazwyczaj już w maju, jednak trzeba pamiętać, że do czynienia mamy z naturą. O tym, czy pojawią się na czas, decyduje specyfika i długość trwania zimy, wiosenna pogoda, charakterystyczne dla danego obszaru warunki środowiskowe czy intensywność deszczów. Zebrane gatunki mogą pojawić się więc już na początku maja, ale i kilka tygodni później. Oto niektóre z nich.


Pieczarki – popularne i pyszne


Pieczarka to majowy grzyb jadalny występujący w Polsce bardzo powszechnie. Rośnie także na wielu innych obszarach na całym świecie. Można spotkać ją w lasach, na łąkach, polanach i w przyleśnych zaroślach. Jak rozpoznać pieczarki? Młode owocniki są białe, podczas dojrzewania stają się lekko brązowawe, a początkowo zaokrąglony kapelusz rozprostowuje się. Dorosły osobnik może mieć kapelusz o średnicy sięgającej nawet 10 cm. Biały miąższ po przekrojeniu delikatnie ciemnieje i jest ceniony za intensywny aromat. Właśnie dlatego pieczarki pojawiające się w maju są niezwykle popularne w kuchni polskiej.

Smardze – czarują wyglądem i smakiem


Kapelusz jak z krainy czarów – wyraźnie pofałdowany, przypominający podziurawioną powłoczkę. Czasem koloru żółtawego, lecz zazwyczaj jasnobrązowy, delikatnie szary lub czarny. Nóżka biała, niekiedy kremowa. Majowe grzyby smardze uwielbiane są z uwagi na swój korzenny, przyjemnie szczypiący smak, jednak występują bardzo rzadko. W Polsce są chronione, więc jeśli chcesz skosztować tego rarytasu, musisz wybrać się na przykład do Czech. Smardze zaliczamy do grona odmian jadalnych, lecz należy kategorycznie wystrzegać się ich spożywania na surowo. Niepoddany obróbce termicznej miąższ wykazuje bowiem lekko trujące właściwości.

Maślaki zwyczajne


Występujące w Polsce maślaki zwyczajne popularne są także w innych zakątkach świata. To majowe grzyby pojawiające się przede wszystkim w okolicy drzew sosnowych, z którymi wchodzą w związki symbiotyczne. Maślaki zwyczajne ceni się za smak i aromat. Mają błyszczące kapelusze w różnych odcieniach brązowego, czasem są zażółcone. Nóżka z pierścieniem jest pełna i zbita, w kolorze słomkowym, kremowym.

Purchawki – one są jadalne


Kolejny przykład majowych gatunków, które bez trudu można spotkać na całym świecie, także w Polsce. Białe, czasem lekko przykurzone owocniki o bulwiastym kształcie, bez kapelusza w standardowej formie. Trzon maczugowaty, czasem ledwo widoczny. Purchawka to jadalny grzyb rosnący w maju i kolejnych miesiącach. Do spożycia nadają się tylko młode okazy. Starsze wypełniają się zarodnikami, które po nadepnięciu czy zgnieceniu „wybuchają”.

Grzyby zebrane w maju – co z nich ugotować?


Warto udać się do lasu na zbiory majowych grzybów, by już na wiosnę cieszyć się ich smakiem. Jakie potrawy z nich przygotować? Według wielu osób, maślaki czy purchawki najlepiej smakują na świeżo, przysmażone na maśle w towarzystwie aromatycznej cebulki. Znalezione w maju okazy można także ususzyć bądź zamarynować na zimę. Doskonale nadają się też na sosy, zupy, farsz czy dodatek do mięsnych potraw.

Grzyby majowe - pytania i odpowiedzi


Czy wszystkie jadalne grzyby majowe można zbierać?

To, że dany okaz jest jadalny, jest tylko jednym z warunków, które powinien spełniać, żeby można go w Polsce zrywać. Niektóre odmiany nadają się do spożycia, lecz podlegają ochronie. Przykładem są opisane wyżej pyszne smardze.

Czy majowe grzyby rosną tylko w maju?

Określenie to odnosi się do okresu, w którym dane gatunki zaczynają się pojawiać. Oznacza to, że spotyka się je także w kolejnych miesiącach.

Kiedy wyruszyć w maju na grzyby?

Mając w planach grzybobranie, zrób to kilka dni po opadach. Jeśli w danym okresie ich brakuje i jest sucho, to i okazów będzie zdecydowanie mniej niż po deszczu.
Indeks nazw
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź