Dom ekologiczny z myślą o przyszłości

Tempo zmian cywilizacyjnych i ich negatywny wpływ na środowisko sprawiają, że w ostatnich latach coraz większy nacisk kładziemy na prowadzenie życia świadomego. Już nie tylko dbamy o segregację śmieci i staramy się odżywiać jak najmniej przetworzonymi produktami, ale też planując realizację własnego domu, myślimy o budynkach pasywnych i energooszczędnych.Domy w przyszłości będą energooszczędne i ekolgiczne, fot. shutterstockDomy w przyszłości będą energooszczędne i ekolgiczne, fot. shutterstock

  1. Dom ekologiczny czyli jaki?
  2. Odnawialne źródła energii w domu ekologicznym
  3. Koszty budowy domu ekologicznego
  4. Unijne normy i dopłaty do domu ekologicznego


Dom ekologiczny czyli jaki?

Energia – to słowo klucz w planowaniu budowy domu ekologicznego. Minimalne zużycie energii to najważniejsze kryterium świadczące o pasywności domu, w którym mieszkamy. W przeciętnym, skonstruowanym tradycyjnymi metodami budynku jednorodzinnym zużycie energii sięga ok. 140 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku, tymczasem budynek pasywny zmniejsza to zużycie do 15 kWh/m2. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na wykorzystywane materiały do budowy domu pozwalające na akumulację ciepła, która znosi dobowe skoki temperatury w pomieszczeniach i sprzyja oszczędzaniu energii.

Możliwe jest to przy zastosowaniu do budowy materiałów ciężkich, typu kamień, beton, cegła klinkierowa oraz wapienno-piaskowa. Są to jednocześnie materiały, przy produkcji których do atmosfery emitowana jest stosunkowo niewielka ilość szkodliwych dwutlenków węgla i siarki.

Drugim najważniejszym czynnikiem przy budowie domu pasywnego jest jego wysoka izolacyjność termiczna, która zmniejsza uciekanie ciepła na zewnątrz. Specjaliści zalecają więc ocieplanie domu ekologicznego wełną mineralną lub styropianem o grubości przynajmniej 20 cm, zadbanie o szczelność okien (najlepiej potrójnych, które nie tylko zapewniają utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach, ale też pozyskują ciepło ze światła słonecznego) oraz szczelność drzwi, podłóg i dachu. Dzięki dbałości o te wszystkie elementy unikniemy powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, w których na skutek gorszych właściwości termoizolacyjnych następuje ucieczka ciepła.

Niestety, na etapie wyboru produktów służących ocieplaniu domu nie unikniemy wyboru materiałów, które powstają w sposób mało ekologiczny – dopiero ich eksploatacja wyrównuje straty powstałe w momencie ich wytwarzania.

W tak ocieplonym domu nie może również zabraknąć odpowiedniej wentylacji nawiewno-wywiewnej – kolejny ważny element na rzecz ekologii – która pozwala na zmniejszenie strat ciepła z pomieszczenia o ok. 90%. Zamiast otwierania okien każdorazowo powodującego ucieczkę ciepła, możemy więc liczyć na świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń i odzyskiwanie ciepła dzięki ogrzewaniu przez powietrze wywiewane.

Dom ekologiczny to także projekt wykorzystujący w ogromnym stopniu naturalne doświetlenie i docieplenie poprzez umiejscowienie go względem stron świata. Pamiętajmy więc, że od strony południowej bryła budynku powinna być maksymalnie oszklona, aby wykorzystać promienie słoneczne nagrzewające pomieszczenia. To po tej stronie planujemy również umiejscowienie pokoju dziennego. Z kolei od strony północnej ekologicznego budynku wielkość i liczbę przeszkleń należy ograniczyć do minimum, planując po tej stronie pomieszczenia rzadziej używane, jak garaż, garderobę czy spiżarnię.

Na etapie projektowania warto też zwrócić uwagę na zwartość bryły budynku, pozbawienie jej balkonów czy fantazyjnie łamanych dachów powodujących jednak w znacznym stopniu ucieczkę ciepła.
O czym należy pamiętać projektując dom ekologiczny? Fot. shutterstock

Odnawialne źródła energii w domu ekologicznym

Kryzysy energetyczne to już nie tylko apokaliptyczne wizje filmowe czy literackie, ale coraz bliższa nam rzeczywistość. Mogliśmy się o tym przekonać na własnej skórze, kiedy wysokie temperatury w lecie 2015 r. i wzmożone zapotrzebowanie na prąd powodowało jego czasowe wyłączanie w różnych miejscach w Polsce. Dlatego planowanie budowy domu ekologicznego to także myślenie o uniezależnieniu się od tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii, poprzez wykorzystanie ekologicznych systemów: paneli słonecznych, domowych elektrowni wiatrowych oraz pomp ciepła. Dzięki ogniwom fotowoltaicznym w panelach słonecznych wykorzystujemy naturalne światło słońca do ogrzewania wody użytkowej. Domowa elektrownia wiatrowa uniezależnia dom pasywny od sieci energetycznych, a nawet produkowanie nadwyżek energii, które możemy sprzedawać do sieci ogólnej. Z kolei pompa ciepła pozwala na pozbycie się problemów i kosztów paliwa do tradycyjnego kotła grzewczego, oszczędną eksploatację i zminimalizowanie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Korzystnymi rozwiązaniami dla domu ekologicznego będą też wodne ogrzewanie podłogowe niwelujące różnice temperatur w pomieszczeniu oraz kominek z wkładem grzewczym i dystrybucją ciepłego powietrza, które pozwala na odzyskanie ok. 90% energii pochodzącej ze spalania. Nowoczesne projekty kominkowe, w których instaluje się wkłady grzewcze z płaszczem wodnym pozwalają ponadto na podłączenie go do instalacji centralnego ogrzewania i pozyskanie kolejnego źródła naturalnej energii.

Koszty budowy domu ekologicznego

Jeszcze kilka lat temu koszty budowy domu ekologicznego były o ok. 35% wyższe od domu stawianego tradycyjnymi technologiami. Na szczęście różnica ta stopniowo maleje i według raportów z 2014 roku obecnie stanowi ok. 8-15%.

Skąd biorą się dodatkowe koszty? Przede wszystkim z faktu, że nadal rzadko możemy wybierać spośród gotowych już projektów domów ekologicznych. Najczęściej powstają one na zamówienie, z uwzględnieniem naturalnych warunków terenu, na którym chcemy wybudować nasz dom, wymagają więc bardzo precyzyjnej dokumentacji projektowej. Dodatkowo musimy wliczyć koszty zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy budowlanej i zastosowania nowoczesnych technologii oraz energooszczędnych materiałów. Polska nadal znajduje się dalej od krajów zachodnich, gdzie koszty budowy domów ekologicznych kształtują się obecnie na poziomie 3-8% wyżej od budownictwa standardowego, specjaliści oceniają jednak, że i u nas koszty będą ciągle spadać w związku z rozszerzaniem świadomości ekologicznej i narzuconymi normami w światowej architekturze.


Dom energooszczędny czerpie energię ze źródeł odnawialnych, fot. shutterstock

Unijne normy i dopłaty do domu ekologicznego

Niebagatelny wpływ na nasze decyzje o budowie domu ekologicznego mają normy unijne. Zgodnie z nimi do 2022 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny znacznie ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery i przestawić się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Łatwiej więc, choć też i drożej, zaplanować w nowym domu alternatywne źródła dostarczania ciepła i zadbać o jego odpowiednią izolację niż po kilku latach mnożyć wydatki i przebudowywać istniejący już budynek. Istnieje jednak możliwość otrzymania dofinansowania właśnie na cele modernizacyjne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej proponuje osobom gotowym na modernizację swoich domów skorzystanie z programu RYŚ, w ramach którego możliwe jest udzielenie pożyczki preferencyjnej lub kredytu z dopłatą do 100% kosztów wykonania prac termoizolacyjnych, modernizacji instalacji wewnętrznych oraz wymiany źródeł ciepła. Jeśli natomiast stawiamy nasz dom od podstaw, warto zwrócić uwagę na oferowane również przez NFOŚiGW dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych lub pasywnych – które wynoszą odpowiednio od 30000 zł do 50000 zł – czy program Prosument pozwalający uzyskać kredyt z dopłatą na mikroinstalacje energetyczne typu pompy ciepła, kolektory słoneczne, źródła ciepła wykorzystujące biomasę, domowe elektrownie wiatrowe oraz mikrobiogazownie.

Choć koszty budowy domu ekologicznego mogą na pierwszy rzut oka lekko przerażać, pamiętajmy, że od 2018 roku wszystkie nowe budynki mają powstawać w zgodzie z normami ekologicznymi. Warto więc już dziś rozważyć, w jaki sposób możemy rozłożyć koszty i polować na atrakcyjne okazje zakupu odpowiednich materiałów budowlanych, aby przez lata cieszyć się oszczędną eksploatacją i niezależnością od dostawców energii.

Autorem tekstu jest Piotr Majewski – ekspert rynku nieruchomości i współautor bloga www.morizon.pl/blog
Materiał prasowy
Ocena (3.3) Oceń: