Ekologiczne materiały powinny być naturalne, zdrowe, a przede wszystkim energooszczędne. Najlepsze uzyskują odpowiednie certyfikaty.

Drewno
Obserwujemy powrót do konstrukcji drewnianych. Nie tylko harmonijnie komponują się one z otoczeniem, ale też zapewniają użytkownikom zdrowy mikroklimat.
Zalety domów z drewna:
- dzięki odpowiedniej obróbce i zabezpieczeniu, a wbrew rozpowszechnionym mitom – są bardzo trwałe i stosunkowo odporne na ogień,
- dobrze pochłaniają dźwięki,
- zapewniają optymalną wilgotność,
- gwarantują naturalną, korzystną termoregulację (latem jest tu chłodniej, a zimą cieplej) trudną do uzyskania przy innych materiałach.
Dom pasywny
Technologia budowy domu pasywnego pozwala, by budynek ogrzewał i wychładzał się sam.
W założeniu, przez cały sezon grzewczy, do ogrzania jednego m2 w domu pasywnym potrzeba 15 kWh. W domach pasywnych łączne końcowe zapotrzebowanie energii jest nawet dziesięciokrotnie niższe niż w standardowych budynkach.
W założeniu, przez cały sezon grzewczy, do ogrzania jednego m2 w domu pasywnym potrzeba 15 kWh. W domach pasywnych łączne końcowe zapotrzebowanie energii jest nawet dziesięciokrotnie niższe niż w standardowych budynkach.
Cegła
Cegła jest materiałem w pełni naturalnym i zdrowym. Warunkiem jest jednak wykonanie z surowca dobrej jakości i zastosowanie tradycyjnej technologii wypalania (glina powinna zawierać trociny, nie zaś popioły).
Zalety cegły:
- odporność na niekorzystne czynniki środowiskowe,
- dobra izolacja akustyczna,
- dobra izolacja cieplna, a więc niższe koszty ogrzewania,
- niska promieniotwórczość naturalna (w przypadku produktów wysokiej jakości).
Warto zastanowić się na wykończeniem domu dachówką ceramiczną. Alternatywą dla produktów ceramicznych są białe wyroby wapienno-piaskowe (tzw. silikaty). Mimo, że produkowane przemysłowo, powstają wyłącznie z wapna, piasku i wody bez dodatku żadnych toksycznych substancji.
Uwaga!
Produkty budowlane wysokiej jakości są zazwyczaj drogie. Ponadto koszt budowy domu murowanego, chociaż porównywalny z kosztami budowy domu z bali, jest jednak znacząco wyższy np. od kosztów budowy domu w technologii kanadyjskiej.
Ekologia.pl poleca

Dom z gliny, fot. shutterstock
Glina i słoma
Istnieje co najmniej kilka form budownictwa tego typu. Podobnie jak w przypadku domów z drewna, konstrukcja jest stawiana na gotowym fundamencie. Najczęściej ściany są wykonywane z prasowanych bloczków słomy połączonej z niewypaloną gliną (niekiedy z dodatkiem trocin a nawet betonu) oraz z drewnianych (najczęściej sosnowych) żerdzi. Ściany są następnie tynkowane z użyciem tynków zawierających m. in. glinę.
Zalety domów z gliny i słomy:
- duża trwałość (często ponad 100 lat),
- dobra izolacja termiczna i akustyczna,
- budowa domów z gliny jest stosunkowo prosta i szybka. Po właściwym przeszkoleniu, tego typu dom może zbudować nie tylko wyspecjalizowana ekipa,
- budowa domów z gliny jest tania w porównaniu z innymi technologiami,
- domy ze słomy i gliny są energooszczędne (a nie rzadko pasywne).
Z uwagi na te zalety konstrukcje tego typy są coraz popularniejsze w USA i krajach Europy Zachodniej. Również w Polsce buduje się tego typu konstrukcje. Domy ze słomy i gliny mają często atrakcyjny wygląd i w niczym nie przypominają prymitywnych „glinianek”, z jakimi często - choć niesłusznie - są kojarzone.
Uwaga!
- Ściany tego typu budowli mają przeważnie około 60 cm grubości, co oznacza mniejszą powierzchnię użytkową albo większą powierzchnię zabudowy,
- Drewniane żerdzie muszą być właściwie okorowane i zabezpieczone. Jest to pracochłonne i generuje dodatkowe koszty,
- Mimo starannego doboru surowców i technologii ich produkcji zdarza się, że glina po wyschnięciu pęka i kruszy się – w takim wypadku dom wymaga okresowych remontów i uzupełniania ubytków materiału,
- Mimo prostoty technologii w Polsce stosunkowo mało firm zajmuje się budową tego typu konstrukcji, co oznacza, że szereg prac trzeba wykonać samodzielnie.
Ekologia.pl