Ekologiczne materiały do budowy domu

Ekologiczne materiały powinny być naturalne, zdrowe, a  przede wszystkim energooszczędne. Najlepsze uzyskują odpowiednie certyfikaty.Dom z drewna, fot. shutterstockDom z drewna, fot. shutterstock
 1. Drewno
 2. Cegła
 3. Glina i słoma
Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane materiały ekologiczne wykorzystywane w budownictwie.

Drewno


Obserwujemy powrót do konstrukcji  drewnianych. Nie tylko harmonijnie komponują się one z otoczeniem, ale też zapewniają użytkownikom zdrowy mikroklimat

Zalety domów z drewna:
 • dzięki odpowiedniej obróbce i zabezpieczeniu, a wbrew rozpowszechnionym mitom – są bardzo trwałe i stosunkowo odporne na ogień,
 • dobrze pochłaniają dźwięki,
 • zapewniają optymalną wilgotność,
 • gwarantują naturalną, korzystną termoregulację (latem jest tu chłodniej, a zimą cieplej) trudną do uzyskania przy innych materiałach.

Dom pasywny
Technologia budowy domu pasywnego pozwala, by budynek ogrzewał i wychładzał się sam.

W założeniu, przez cały sezon grzewczy, do ogrzania jednego m2 w domu pasywnym potrzeba 15 kWh.  W domach pasywnych łączne końcowe zapotrzebowanie energii jest nawet dziesięciokrotnie niższe niż w standardowych budynkach.
Domy z drewna mogą być budowane w oparciu o różne technologie. Do najpopularniejszych należą domy w technologii szkieletowej oraz domy z bali.

Cegła


Cegła jest materiałem w pełni naturalnym i zdrowym. Warunkiem jest jednak wykonanie z surowca dobrej jakości i zastosowanie tradycyjnej technologii wypalania (glina powinna zawierać trociny, nie zaś popioły).

Zalety cegły:

Warto zastanowić się na wykończeniem domu dachówką ceramiczną. Alternatywą dla produktów ceramicznych są białe wyroby wapienno-piaskowe (tzw. silikaty). Mimo, że produkowane przemysłowo, powstają wyłącznie z wapna, piasku i wody bez dodatku żadnych toksycznych substancji.

Uwaga!
Produkty budowlane wysokiej jakości są zazwyczaj drogie. Ponadto koszt budowy domu murowanego, chociaż porównywalny z kosztami budowy domu z bali, jest jednak znacząco wyższy np. od kosztów budowy domu w technologii kanadyjskiej.

Dom z gliny, fot. shutterstock

Glina i słoma


Istnieje co najmniej kilka form budownictwa tego typu. Podobnie jak w przypadku domów z drewna, konstrukcja jest stawiana na gotowym fundamencie. Najczęściej ściany są wykonywane z prasowanych bloczków słomy połączonej z niewypaloną gliną (niekiedy z dodatkiem trocin a nawet betonu) oraz z drewnianych (najczęściej sosnowych) żerdzi. Ściany są następnie tynkowane z użyciem tynków zawierających m. in. glinę.

Zalety domów z gliny i słomy:
 • duża trwałość (często ponad 100 lat),
 • dobra izolacja termiczna i akustyczna,
 • budowa domów z gliny jest stosunkowo prosta i szybka. Po właściwym przeszkoleniu, tego typu dom może zbudować nie tylko wyspecjalizowana ekipa,
 • budowa domów z gliny jest tania w porównaniu z innymi technologiami,
 • domy ze słomy i gliny są energooszczędne (a nie rzadko pasywne).

Z uwagi na te zalety konstrukcje tego typy są coraz popularniejsze w USA i krajach Europy Zachodniej. Również w Polsce  buduje się tego typu konstrukcje. Domy ze słomy i gliny mają często atrakcyjny wygląd i w niczym nie przypominają prymitywnych „glinianek”, z jakimi często - choć niesłusznie - są kojarzone.

Uwaga!
 • Ściany tego typu budowli mają przeważnie około 60 cm grubości, co oznacza mniejszą powierzchnię użytkową albo większą powierzchnię zabudowy,
 • Drewniane żerdzie muszą być właściwie okorowane i zabezpieczone. Jest to pracochłonne i generuje dodatkowe koszty,
 • Mimo starannego doboru surowców i technologii ich produkcji zdarza się, że glina po wyschnięciu pęka i kruszy się – w takim wypadku dom wymaga okresowych remontów i uzupełniania ubytków materiału,
 • Mimo prostoty technologii w Polsce stosunkowo mało firm zajmuje się budową tego typu konstrukcji, co oznacza, że szereg prac trzeba wykonać samodzielnie.
Ekologia.pl
Ocena (3.6) Oceń: