Oszczędzanie energii - informacje, przykłady i sposoby

Ekologia ma wymiar praktyczny! I to jest najlepszy powód, aby dbać o środowisko. Nikt nie lubi płacić wysokich rachunków. Poniżej znajduje się miniporadnik oszczędzania energii, który pomoże zachować w portfelu całkiem sporo pieniędzy.fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Taryfa G11
 2. Taryfa G12
 3. Taryfy z licznikiem przedpłatowym
 4. Zamrażarka i lodówka
 5. Zmywarka
 6. Piekarnik i kuchenka
Aby skutecznie  oszczędzać warto najpierw dowiedzieć się co powoduje największe zużycie energii (a zatem generuje koszty).

Oszczędzanie należy rozpocząć od wyboru taryfy. W przypadku taryfy jednostrefowej należność jest naliczana całodobowo - w trakcie całej doby obowiązuje jednolita stawka za 1 kWh. Jeśli zdecydujemy się na taryfę dwustrefową (dzienno-nocną), to w określonych godzinach np.  6-13 i 15-22 będziemy płacić więcej, a w pozostałych mniej (ok. 50%).

Taryfa G11

Jeśli w domu nie zainstalowaliśmy ogrzewania elektrycznego, a najwięcej energii zużywamy w dzień, należy wybrać taryfę jednostrefową - G11. To najpopularniejsza, standardowa taryfa. Wybór taryfy G11 oznacza, że przez całą dobę naliczana jest jedna stawka za 1 kWh.

Taryfa G12

Umożliwia rozliczanie zużytej energii elektrycznej w dwóch strefach czasowych doby. Jej wybór należy rozważyć, gdy:
 •     ogrzewamy mieszkanie korzystając z energii elektryczne,
 •     posiadamy pojemnościowy ogrzewacz wody (bojler).

Taryfy z licznikiem przedpłatowym

Cena energii jest nieco niższa niż w przypadku standardowych taryf, ale musimy zapłacić za nią z góry. Kupujemy określoną liczbę kWh (klilowatogodzin) i korzystamy z niej aż do wyczerpania. Zakupów energii można dokonać przez telefon albo internet. Wybierając tę taryfę można zaoszczędzić od kilku do kilkunastu zł miesięcznie. Wymaga to jednak ścisłej kontroli korzystania z energii.

Rodzaj taryfy należy ustalić przed zamontowaniem licznika, gdyż urządzenie dla taryfy całodobowej różni się od urządzenia dla taryfy dzienno-nocnej.

Model pracujący w trybie dzienno-nocnej jest droższy. Ponadto w tym przypadku trzeba doliczyć koszt zegara sterującego, który nadzoruje przełączanie taryf.

Wskazówki:
 • Dostosuj temperaturę do potrzeb. Jeśli nie korzystasz z jakiegoś pomieszczenia to obniż tam temperaturę o 2 stp. C. Optymalna wynosi 20-21 stp. C. Zamykaj systemy grzewcze podczas wietrzenia!
 • Wyłącz funkcję standby. Przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu roku mogłoby w ten sposób zaoszczędzić 62 zł rocznie.
 • Korzystaj z termostatu. W nocy możesz obniżyć temperaturę o jeden stopień. Nie zauważysz różnicy, a zużycie energii w mieszkaniu spadnie nawet o 10%. 
 • Zamontuj na kaloryferach termostaty, a na noc przykręcaj temperaturę o 1 stopień. Zużycie energii na ogrzanie mieszkania zmniejszy się o nawet 10%.
 • Pralka powinna pracować tylko jeśli jest pełny ładunek prania. Dwa prania niepełnej prali podwyższa zużycie energii o 35%.
 • Zmień żarówki! Czy wiesz, że trzy żarówki o mocy 40W dają tyle samo światła co jedna o mocy 100W.
Które urządzenia zużywają najwięcej energii? Fot. shutterstock
WWF
WWF

Zamrażarka i lodówka

 • Pamiętaj, aby  ustawiać odpowiednią temperaturę. Dla chłodziarki to  6-8 stp. C, a dla zamrażarki -18 stp. C. Ważne, żeby urządzeń chłodzących nie ustawić w ciepłych miejscach, np. przy kaloryferach i w miejscach nasłonecznionych.
 • Nie otwieraj drzwi  w lodówce i zamrażarce bez potrzeby. Urządzenia te będą musiały pozbyć się wilgoci. Dodatkowo w zamrażarce szybciej zwiększy się warstwa lodu, która pogorszy warunki chłodzenia. Chłodziarki bez funkcji rozmnażania należy rozmrażać regularnie. Warstwa lodu nie powinna przekroczyć 10 mm.
 • Do rozmrażania dobrze nadaje się lodówka.  Zmrożone produkty  pochłoną część ciepła z lodówki, a ta w efekcie zużyje mniej energii.

Zmywarka

 • Zanim włączysz zmywarkę, wypełnił ją do końca.
 • Sprawdź, czy funkcja krótkiego programu nie wystarczy, by dobrze umyć naczynia.

Piekarnik i kuchenka

 
 • Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. To pozwala oszczędzać ciepło!
 • Gotowanie w przykrytych garnkach pozwoli zaoszczędzić co najmniej 30%.
 • Wyłącz piekarnik kilka minut przed planowaniem wyjęcie z niego potrawy. Nie zdąży się schłodzić, a oszczędzisz energię.
 • Kup szybkowar. Pozwala on zaoszczędzić  około 40% energii, a posiłek będzie gotowy znacznie szybciej.
Ekologia.pl
Ocena (3.6) Oceń: