Definicja pojęcia:

bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) - krzew pnący się dzięki korzonkom czepnym do wysokości 30 m lub pełzający po ziemi.

Liście 3—5-klapowe, długości 4—10 cm, na gałązkach kwitnących jajowate lub romboidalne, nieklapowane (przykład różnolistności). Górna strona liści ciemnozielona, dolna jaśniejsza lub żółtawozielona.

Kwiaty 5-krotne, niepozorne, ze słabo wykształconymi działkami kielicha i zielonkawymi płatkami korony, zebrane w kuliste baldachy. Kwitnie we wrześniu i październiku. Owoce czarne, kuliste, średnicy około 6 mm, dojrzewające w kwietniu i maju następnego roku.

Okazy rosnące na stanowiskach naturalnych objęte są prawną ochroną. Trzeciorzędowy relikt, występujący w Europie z wyjątkiem północnej części, sięga do Azji Mniejszej i na Kaukaz, a także spotykany w północnej Afryce. Wschodnia granica zasięgu bluszczu przebiega przez Puszczę Białowieską w kierunku na Kowel.

Bluszcz pospolity występuje w całej Polsce w lasach liściastych (rzędu Fagetalia). W Sudetach i Karpatach sięga do 600 m n.p.m. Bardzo dobrze znosi zacienienie, lubi gleby wilgotne i dość próchniczne.


Legenda. Pokaż objaśnienia oznaczeń i skrótów
Szukaj
Oceń stronę
Ocena: 4.0
Wybór wg alfabetu:
a b c ć d e f g h i j k l ł m n o q p r s ś t u v w x y z ż ź
Pasaż zakupowy