Definicja pojęcia:

wiśnia wonna

Wiśnia wonna (antypka, Cerasus mahaleb (L.) MILL. (Prunus mahaleb L.)) - krzew lub drzewo do 10—12 m wysokości, o krótkim pniu i szerokorozłożystej, luźnej koronie, z cienkimi, przewisającymi gałęziami.

Liście długości 3—6 cm, prawie okrągłe lub szerokojajowate, krótko zaostrzone, na brzegu gruczołkowato piłkowane; górna strona liści ciemnozielona i błyszcząca, dolna sinozielona, żółto owłosiona wzdłuż nerwu głównego; gruczołki na ogonku są lub brak.

Kwiaty białe, pachnące, średnicy 1,5 cm, zebrane po 6— 10 w baldachogrona, opatrzone u nasady małymi listkami. Dojrzałe owoce czarne, wewnątrz jasne, wielkości grochu, gorzkie. Kwitnie w maju. Owoce dojrzewają w końcu lipca, początku sierpnia i szybko opadają.

Antypka rośnie dziko w południowej Europie i Azji Mniejszej. Tworzy zwykle wielopniowe, szerokie i nisko rozgałęzione drzewa o ażurowych koronach. Ma bardzo skromne wymagania glebowe i dobrze znosi suszę. Nadaje się na żywopłoty; jej niewielkie, błyszczące liście nie są opanowywane przez szkodniki.

Drewno ciężkie i twarde, o ciemnym, czerwonawym zabarwieniu i przyjemnym kumarynowym zapachu. Stosowane do wyrobu fajek, cygarniczek, lasek itp. Z owoców otrzymuje się fioletowy barwnik; nasiona o przyjemnym smaku i zapachu, zawierają olejki, użytkowane niekiedy do wyrobów perfumeryjnych. W szkółkarstwie służy antypka za pokładkę pod szlachetne odmiany wiśni.


Legenda. Pokaż objaśnienia oznaczeń i skrótów
Szukaj
Oceń stronę
Ocena: 4.5
Wybór wg alfabetu:
a b c ć d e f g h i j k l ł m n o q p r s ś t u v w x y z ż ź
Pasaż zakupowy