Definicja pojęcia:

gazociąg Północny

Gazociąg Północny, Rurociąg Północny, Nord Stream - rurociąg do przesyłu gazu z Rosji do Niemiec. Budowa gazociągu jest wspólnym przedsięwzięciem firm: Gazprom, E.ON-Ruhrgas i BASF. Umowa o budowie Rurociągu Północnego podpisana została 8 września 2005r. w Berlinie. Na uroczystość przybyły ówczesne głowy obu państw - prezydent Wladimir Putin oraz kanclerz Gerhard Schroeder. Budową zajmuje się konsorcjum Nord Stream. Po zakończeniu budowy Gazociągiem Północnym zarządzać będzie spółka North European Gas Pipeline Company (NEGPC), w której 51% udziałów posiadają Rosjanie, 40% Niemcy i 9% Holendrzy. Na czele komitetu akcjonariuszy spółki stanął Gerhard Schroeder, natomiast Dyrektorem Generalnym został wieloletni przyjaciel W. Putina i oficer wschodnioniemieckiej Stasi1) - Matthias Warnig. Czynny udział w przedsięwzięciu bierze Flota Bałtycka Marynarki Wojennej Rosji, która na etapie budowy użyczy bezzałogowych batyskafów do układania instalacji rurociągu, natomiast po oddaniu do eksploatacji zajmie się ochroną Nord Stream.

Rozpoczęcie budowy nastąpiło 9 kwietnia 2010 roku w Gotlandii. Na uroczystości pojawił się m.in. Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Szczegóły techniczne budowy Gazociągu Północnego:
  • długość: 1222km + odcinek Griazowiec-Wyborg
  • długość odcinka morskiego: 1189km
  • liczba nitek: 2
  • średnica rur: 1219mm
  • łączna przepustowość: 55 mld m3 gazu rocznie
  • ciśnienie tłoczenia gazu: 210 atmosfer
  • oficjalny szacunkowy czas budowy odcinka podmorskiego: 2,5km dziennie

Złoża gazu Rurociągu Północnego
Nord Stream zasilany będzie ze złoża Jużno-Russkoje znajdującego się w Jamało-Neneckim Okręgu Autonomicznym (obwód tiumeński) na Syberii Zachodniej. Zasoby szacuje się na 1 bilion m3 gazu ziemnego. Według założeń eksploatacja złoża ma wynieść 25 miliardów m3 gazu rocznie. Gazociąg Północny będzie posiadał dwa złoża zapasowe: Złoże Sztokmanowskie na Morzu Barentsa i zasoby złoża Półwyspu Jamalskiego.

Planowany czas ukończenia budowy Nord Stream
Według projektu zakończenie budowy pierwszej nitki Gazociągu Północnego nastąpi w lipcu 2010. Druga nitka rurociągu oddana zostanie do eksploatacji w roku 2013.

Przebieg Gazociągu Północnego
Nord Stream rozpoczyna się w miejscowości Babajewo (Rosja, obwód wołogodzki) i magistralą Griazowiec-Wyborg długości 917km dociera do Morza Bałtyckiego. Odcinek morski Nord Stream ma długość 1189km i kończy się w miejscowości Lubmin (okolice Greifswaldu) w Niemczech. Przybrzeżne krańce rurociągu przebiegać będą przez wody terytorialne Niemiec i Rosji, natomiast pozostała część odcinka morskiego przetną strefy ekonomiczne Szwecji, Finlandii i Danii.
Przedłużenie Gazociągu Północnego
Możliwa jest rozbudowa Rurociągu Północnego o odcinki do Holandii,Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Kontrowersje dotyczące Gazociągu Północnego
Nord Stream od początku budził spore kontrowersje. Stanowi zagrożenie dla środowiska (zagrożenie dla wód Bałtyku), może blokować żeglugę morską, a we władzach spółek związanych z budową i eksploatacją gazociągu zasiadają osoby publiczne - byli politycy. Problem gazociągu przedstawił europoseł Marcin Libicki. Raport Libickiego przyczynił się do uchwalenia rezolucji Parlamentu Europejskiego, jednak budowa rurociągu ruszyła a UE nie kwapi się do wyjaśnienia sprawy.

1) Gazeta.pl z dnia 09.12.2005
Legenda. Pokaż objaśnienia oznaczeń i skrótów
Szukaj
Oceń stronę
Ocena: 4.3
Wybór wg alfabetu:
a b c ć d e f g h i j k l ł m n o q p r s ś t u v w x y z ż ź