Keratyna białko – właściwości, działanie i zastosowanie keratyny

Kariera keratyny w świecie pielęgnacji włosów i paznokci jest wprost oszałamiająca. Keratyna stanowi główny element wielu zabiegów fryzjerskich i jest najważniejszym składnikiem różnych kosmetyków do stylizacji fryzury. Substancja ta występuje także w naszym ciele, m.in. jako naturalny składnik włosów, decydując o tym, jak wyglądają. Czym objawiają się niedobory keratyny i jakie korzyści przynosi włączenie jej do codziennej pielęgnacji włosów, skóry i paznokci?



Rozdwojone końcówki i puszące się włosy? To niedobór keratyny! Rozdwojone końcówki i puszące się włosy? To niedobór keratyny! Fot. pixabay.com
  1. Rozdwojone końcówki i puszące się włosy? To niedobór keratyny!
  2. O tym czy włosy są proste, czy kręcone decyduje keratyna
  3. Choroby skóry mogą wynikać z niedoboru keratyny
  4. Hydrolizat keratyny – co to takiego?
  5. Tajniki keratynowego prostowania włosów
  6. Zalety stosowania kosmetyków z keratyną  - wpływ na skórę, włosy i paznokcie
Ciekawe
Keratyna to popularny składnik preparatów do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. W takich kosmetykach występuje ona w formie keratyny hydrolizowanej. W czystej postaci ma ona formę żółtego lub brunatnego płynu i charakterystycznie pachnie.
Keratyna to podstawowy budulec skóry, włosów i paznokci. Jest białkiem, którego niskie stężenie w organizmie objawia się łamliwością włosów, pękaniem płytki paznokci czy uszkodzeniem struktury naskórka. Na rynku na szczęście można znaleźć mnóstwo produktów zawierających keratynę hydrolizowaną, która skutecznie poprawia stan tych partii naszego ciała.

Rozdwojone końcówki i puszące się włosy? To niedobór keratyny!

Keratyna buduje włosy, jako białko włókienkowe. To główny składnik łodygi włosowej, zwanej korą. Keratynowe włókna łączą się ze sobą za pomocą wiązań siarczkowych, przez co włosy stają się mocniejsze i bardziej elastyczne. Keratyna wzmacnia również osłonki włosów, sprawiając, że są one błyszczące i pełne blasku. Niedobór keratyny w ciele powoduje rozdwajanie się końcówek i otwieranie łusek włosowych, przez co kosmyki stają się osłabione i łatwo się plączą.

O tym czy włosy są proste, czy kręcone decyduje keratyna

Co ciekawe, keratyna odpowiada za kondycję naszych włosów, a także za ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Białko to ma wpływ nawet na to, czy częściej sięgamy po lokówkę czy prostownicę - układa się bowiem w chemiczny łańcuch, który determinuje wygląd kosmyków.

Decyduje ono o tym, czy są one proste, czy kręcone. Stosowanie urządzeń do stylizacji włosów powoduje krótkotrwałe przerwanie wiązań siarczkowych, dzięki czemu fryzurę można układać na różne sposoby. Niektóre zabiegi fryzjerskie powodują o wiele bardziej radykalne zerwanie łańcuchów występujących w strukturze włosów. Jeden z nich to trwała ondulacja, która niestety znacznie pogarsza kondycję kosmyków i należy ją stosować jedynie w ostateczności.
Lakiery do paznokci z dodatkiem keratyny, fot. pixabay.com
Kretyna jako składnik skóry włosów i paznokci, fot. pixabay.com

Choroby skóry mogą wynikać z niedoboru keratyny

Z kolei występująca w warstwie naskórka keratyna wytwarza się w procesie keratynizacji, zwanej potocznie rogowaceniem naskórka. W trakcie tego procesu komórki stopniowo ulegają obumarciu, tworząc zrogowaciałą warstwę naskórka, która po ok. 30 dniach ulega samoistnemu złuszczeniu. Nieprawidłowy poziom keratyny w organizmie powoduje liczne schorzenia dermatologiczne, np. łuszczycę. Budująca płytkę paznokcia keratyna odpowiada natomiast za jego twardość i sprawia, że jest odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Hydrolizat keratyny – co to takiego?

Keratyna to popularny składnik preparatów do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. W takich kosmetykach występuje ona w formie keratyny hydrolizowanej. W czystej postaci ma ona formę żółtego lub brunatnego płynu i charakterystycznie pachnie. W takiej formie stanowi ona rozpuszczalne w wodzie białka, które otrzymuje się w procesie kontrolowanej hydrolizy wełny owczej.

Pozyskany hydrolizat zawiera aminokwasy (głównie siarkowe) o strukturze podobnej do tych, które wchodzą w skład włosów, skóry czy paznokci. Z tego względu hydrolizowana keratyna, powszechnie występująca w kosmetykach do pielęgnacji, łatwo wiąże się z występującymi we włosach białkami, wnikając głęboko w ich strukturę i odbudowując uszkodzone pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych kosmyki. 

Tajniki keratynowego prostowania włosów

Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszy się keratynowe prostowanie włosów, które przynosi efekt zregenerowanych, prostych, wygładzonych i odżywionych kosmyków. W trakcie takiego zabiegu na gorąco wprasowuje się keratynę w każdy włos z osobna. Dzięki temu, ubytki w strukturze włosa są wypełnione keratynowymi białkami. Efekty keratynowego prostowania włosów doceniają przede wszystkim posiadaczki włosów zniszczonych, przesuszonych i łatwo ulegających puszeniu się. Zabieg tego rodzaju można wykonać zarówno w salonie fryzjerskim, jak i samodzielnie w domu przy pomocy prostownicy do włosów i suszarki. Jego efekty są widoczne niemal od razu i utrzymują się nawet do kilku miesięcy. Przez 2 dni od momentu wykonania zabiegu nie wolno jednak myć włosów tudzież poddawać ich działaniu wody czy wilgoci. Nie należy też spinać kosmyków za pomocą różnych akcesoriów - spinek czy gumek – ani nakładać na nie kosmetyków do stylizacji.
Keratyna na zdrowe paznokcie, fot. pixabay.com

Zalety stosowania kosmetyków z keratyną  - wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Hydrolizowaną keratynę możemy znaleźć w wielu szamponach, lakierach, odżywkach, maskach i innych produktach przeznaczonych stylizacji i pielęgnacji włosów. Podstawowym ich zadaniem jest odbudowa uszkodzonej struktury włosa poprzez uzupełnienie braków naturalnych substancji wchodzących w skład kosmyków.

Stosowanie keratyny przynosi wiele korzyści dla naszych włosów, nic więc dziwnego, że składnik ten cieszy się tak dużą popularnością -  nie tylko wśród osób pasjonujących się profesjonalną pielęgnacją włosów. Dzięki działaniu tej substancji włosy zyskują lepszą, wzmocnioną strukturę, a także stają się lśniące, mają większą objętość i są miękkie w dotyku. Keratyna doskonale zamyka łuski włosowe i skutecznie regeneruje zniszczone, rozdwojone końcówki. Stosowanie kosmetyków z dodatkiem tego składnika uodparnia włosy na działanie wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać np. podczas czesania. Keratyna ma również działanie lecznicze – poprawia kondycję skóry głowy, za sprawą zawartej w niej siarki, która działa przeciwgrzybiczo i kojąco, dzięki czemu likwiduje łupież. Białko to chroni także włosy przed negatywnym działaniem zawartych w szamponach SLSów i zapobiega negatywnym skutkom promieniowania UV.

Z kolei hydrolizat keratynowy zawarty w kosmetykach przeznaczonych do paznokci i pielęgnacji dłoni odznacza się głównie działaniem wzmacniająco-kojącym. Keratyna obecna w lakierach do paznokci utwardza i pogrubia płytkę paznokciową, przeciwdziała jej łamaniu się i rozdwajaniu. Kremy do rąk wykazują zaś głównie działanie nawilżające.
Jak widać, kosmetyki z keratyną mają wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu mogą stanowić podstawę codziennej pielęgnacji  włosów, skóry czy paznokci. 
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (2.6) Oceń: