Arnika kwiat (Arnicaemontana Flores)

Charakterystyka

Występowanie

Arnika występuje w naturalnej postaci na terenie Ameryki Północnej. Dwa gatunki tej rośliny występują również w Eurazji. W Polsce jedynym gatunkiem jest arnika górska, która występuje w górach oraz w północno-wschodniej części kraju.

Wygląd

Łodyga arniki może osiągać od 15 do 60 cm wysokości, ma kolor zielony i jest delikatnie omszona. Liście mają brzegi całe lub ząbkowane. Arnika posiada dwa typy liści – liście odziomkowe oraz łodygowe. Kwiaty to koszyczek kwiatowy, który ma średnicę około 20 milimetrów. Owoce to niełupki. Korzeń jest cienki i ma kolor brunatny.

Czy wiesz, że...Arnika to roślina, która jest zagrożona wyginięciem w Polsce, dlatego jest objęta ochroną gatunkową.
Niektóre dostępne w sprzedaży nalewki z arniki są sporządzone na bazie szkodliwych alkoholi lub rozpuszczalników – nie należy ich stosować doustnie.

Surowiec do wyrobu leków na rynku europejskim pochodzi głównie z takich krajów jak Hiszpania, Szwajcaria oraz Włochy.

W dawnych wierzeniach ludowych arnika chroniła przed piorunami, wystarczyło ustawić ją w oknie, by mogła spełnić swoje zadanie.

Zbiór

Kwiaty zbiera się, gdy roślina zaczyna kwitnąć. Suszenie odbywa się w naturalny sposób.

Właściwości lecznicze

Arnika słynie ze swoich właściwości łagodzących, stosuje się ją na wszelkiego rodzaju stłuczenia, krwiaki i obrzęki oraz siniaki. Doskonale działa również zewnętrznie na inne uszkodzenia skóry takie jak oparzenia czy odmrożenia. Maść z arniki to jeden z najczęściej sprzedawanych leków do leczenia oparzeń, odmrożeń oraz stłuczeń. Doskonale uśmierza ból w przypadku wszelkiego rodzaju urazów stawów i mięśni, działa również pomocniczo w przypadku bólów mięśniowych związanych z przetrenowaniem. Można ją również stosować przed samym treningiem, w celu obniżenia prawdopodobieństwa szybszego zmęczenia organizmu. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne - działa na bakterie listerii oraz salmonelli. Z reguły stosuje się ją zewnętrznie, nie doceniając jej wspaniałych właściwości wewnętrznych. Stosowana doustnie, działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz przeciwdziała zakrzepom, poprawia krążenie krwi. Poleca się ją stosować w przypadku występowania szumów usznych oraz zawrotów głowy, właśnie ze względu na właściwości usprawniające krążenie krwi. Arnika polecana jest w szczególności kobietom – pomaga zwalczać krwawienia poporodowe, jest pomocna w okresie klimakterium. Stosuje się ją również do leczenia żylaków odbytu. Wspomniane właściwości przeciwzapalne doskonale sprawdzają się w przypadku leczenia stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Arnikę stosuje się również po ukąszeniach owadów. Kwiaty arniki wykorzystywane są również w dermatologii, pomagają leczyć wypryski skórne i trądzik.

Praktyczne zastosowanie


Maść na obrzęki, szybsze gojenie się ran

Składniki:
2 łyżki suszonych kwiatów arniki
8 łyżek oleju lub wazeliny
Ewentualnie kilka kropel żywicy benzoesowej

Suszone kwiaty wymieszać z olejem lub wazeliną. Stosować na skórę. Jeżeli maść ma posłużyć przed dłuższy czas trzeba ją zakonserwować przy pomocy żywicy.


Arnika "Arnica montana (flower head)" autorstwa © Hans Hillewaert / . Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Arnika

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:arnika
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź