Aronia owoc (Aroniae Fructus)

Aronia czarna pochodzi z kontynentu północnoamerykańskiego, a dokładniej z jego wschodnich wybrzeży. W naszym kraju aronię można spotkać na pomorskich torfowiskach oraz w lasach. Jest to roślina, którą przede wszystkim się uprawia.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Aronia to krzew, który może osiągać nawet do 3 m wysokości. Liście rośliny mają barwę ciemnozieloną, która zmienia się na barwę pomarańczową lub czerwoną w okresie jesiennym. Liście są długie – mogą dorastać nawet do 6 cm. Kwiaty tworzą baldachogrona. Owoce rośliny mają barwę ciemnogranatową, są słodkie i aromatyczne.

Czy wiesz, że...Polska to kraj, który eksportuje ogromne ilości aronii. Owce te trafiają głównie do krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych.

Owoce aronii są używane na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, wytwarza się z nich dżemy, konfitury, nalewki, soki, galaretki.

Owoce aronii w dawnych wierzeniach miały moc eliksiru młodości, który podawany był osobom starszym oraz kobietom ciężarnym.

Zbiór

Zbiory przeprowadza się w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Suszenie odbywa się w sposób naturalny – owoce rozkłada się w przewiewnym, nienasłonecznionym miejscu.

Właściwości lecznicze

Owoce aronii znane są głównie ze swoich wspaniałych właściwości leczniczych w okulistyce. Stosuje się je nie tylko w celach profilaktycznych, ale także do leczenia już istniejących zmian (katarakta, jaskra), lub po prostu do poprawy wzroku. Aronia sprawdza się również w leczeniu nadciśnienia oraz miażdżycy. Regularnie spożywana, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, podnosi równocześnie dobry cholesterol.  Dlatego sprawdza się doskonale u osób, które chcą dbać o serce w odpowiedni i zdrowy sposób. Posiada również doskonałe właściwości wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne, przyczynia się  do poprawy ogólnego stanu naczyń krwionośnych, szczególnie tych zlokalizowanych w oku. Owoce aronii są bogate nie tylko w witaminy, ale także mikroelementy, dlatego zaleca się je do ogólnego wzmocnienia organizmu, w szczególności podczas przeprowadzania radio lub chemioterapii. Aronia chroni organizm przed nowotworami, ponieważ jej bogaty skład, między innymi przeciwutleniacze doskonale chronią organizm przed zmianami degeneracyjnymi w ciele człowieka. Aronia to owoc, który poleca się wszystkim osobom spędzającym dużo czasu przed ekranem monitora, ponieważ niweluje szkodliwe skutki promieniowania. Znane są również naturalne właściwości chroniące przed promieniami słonecznymi. Owoce zwiększają naturalną barierę ochronną przed słońcem, aczkolwiek oczywiście nie zastąpią one kremów z filtrem.

Praktyczne zastosowanie

Nalewka wzmacniająca ogólną odporność organizmu oraz naczynia krwionośne

Składniki:
1,5 kg owoców aronii
1 litr wódki 40 proc.
0,25 l spirytusu 96 proc.
0,5 kg cukru
laska świeżej wanilii
kawałek imbiru

Owoce należy starannie umyć, odsączyć z nadmiaru wody i wytrzeć delikatnie suchym ręcznikiem. Usunąć szypułki oraz ogonki. Owoce przesypać do miski, dodać cukier, imbir oraz wanilię, zalać alkoholem. Odstawić owoce w ciepłe i ciemne miejsce. Po 3-4 tygodniach nalewka jest gotowa. Wystarczy przelać ją do szklanej butelki i schować w chłodnym miejscu na około 6 miesięcy.
Aronia "800px-Aronia melanocarpa" autorstwa I, User:Pawvic. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

AroniaAronia owoc
Aronia owoc

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:różowce
Rodzina:różowate
Rodzaj:aronia
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź