Berberys owoc (Berberidis Fructus)

"Berberis" autorstwa Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons
Berberys to roślina, która w stanie dzikim występuje w Europe oraz Azji. Rośnie na suchym i kamienistym terenie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Jest to kolczasty krzew, który może dorastać do 3 m wysokości. Liście rośliny  mają kształt odwrotnie jajowaty i ząbkowany, mogą mieć długość od 3 do 6 cm. Kwiaty są niewielkie, mają barwę żółtą, są zebrane w zwisające grona i wydzielają silny zapach. Owoce to jagody, które są lśniąco czerwone, dojrzewają we wrześniu.

Czy wiesz, że...Surowcem leczniczym są nie tylko owoce, ale także kora i korzenie, jednak nie pozyskuje się ich już ze względu na malejącą populację rośliny.

Berberys nie może być stosowany przez dłuższy czas, ponieważ zawarta w roślinie berberyna może odkładać się w narządach wewnętrznych – wątrobie, trzustce i sercu.

Berberyna jest stosowana w krajach tropikalnych, stosuje się ją przeciw pełzakowicy i cholerze.

Owoce berberysu stosowane są w przetwórstwie spożywczym, przyrządza się z nich galaretki, soki, dżemy, konfitury, a także napoje alkoholowe.

Berberys był dawniej rośliną bardzo popularną w gospodarstwach domowych, sadzono go przy płotach i na łąkach, później jednak został wytępiony ze względu na szerzenie rdzy źdźbłowej.

Zbiór

Zbiory owoców przeprowadza się zanim owoce zdążą dojrzeć, ponieważ dojrzały owoc jest zbyt miękki i łatwo ulega zgnieceniu. Zaleca się, aby owoce suszyć w temp. 40 stopni.

Właściwości lecznicze

Owoce berberysu są bardzo bogate w witaminę C, dlatego mają działanie witaminizujące, a w Polsce nazywane są polską cytryną. Stosowane są jako środek przeciwgorączkowy, a także pomocniczo podczas przeziębień oraz do ogólnego wzmocnienia organizmu. Berberys ma działanie moczopędne, dlatego poleca się go stosować podczas wszelkich problemów z układem moczowym. Działa również żółciopędnie oraz w niewielkim stopniu przeczyszczająco. Jest świetnym regulatorem procesów trawiennych, spożywany regularnie pozwala uregulować wypróżnienia. Znane są również jego właściwości dietetyczne, dlatego często zaleca się go podczas odchudzania. Owoce berberysu w formie suszonej poleca się dodawać do herbaty, tak spożywane poprawiają siłę witalną organizmu, usprawniają naczynia krwionośne, łagodzą również stany zapalane w obrębie błon śluzowych. Berberys poleca się stosować również w przypadku występowania kataru, a także drobnych krwawień z nosa.

Praktyczne zastosowanie

Napar na przeziębienie i wzmocnienie organizmu

Składniki:
Łyżka rozdrobnionych owoców berberysu
Woda

Owoce wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem. Zostawić pod przykryciem na ok. 15 minut. Przecedzić.
    
Nalewka z owoców

Składniki:
1 kg owoców berberysu
0,5 l wódki
0,25 l spirytusu
0,5 kg cukru

Owoce umyć i pozbawić szypułek. Wrzucić do naczynia i wymieszać z cukrem. Odstawić w ciepłe miejsce na około 14 dni. Po 2 tygodniach owoce należy zalać wódką oraz spirytusem i ponownie odstawić na miesiąc. Po miesiącu przefiltrować i przelać do butelki. Schować w suchym i ciemnym miejscu. Po 3 miesiącach nalewka jest gotowa do spożycia.
Berberys "Berberis" autorstwa Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

BerberysBerberys owocBerberys owocBerberys owocBerberys owoc
Berberys owocBerberys owocBerberys owocBerberys owoc

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:jaskrowce
Rodzaj:berberys
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź