Bławatek kwiat koszyczki, płatki (Cyani Flores cum, sine cal.)

"Centaurea cyanus oiekroon" autorstwa Sedum Tauno Erik - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons
Bławatek to roślina występująca powszechnie w Europie oraz na terenach Syberii Zachodniej. W naszym kraju uznawany jest za pospolity chwast.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Jest to roślina, która może sięgać od 30 do 90 cm wysokości. Jest słabo ulistniona. Liście są skrętoległe, mają kształt równowąskolanceowaty. Kwiaty mają kształt rurkowaty, kwitną w okresie od maja do września. Owoce mają zazwyczaj barwę niebieskoszarobrązową, w dotyku są przyjemnie jedwabiste i puszyste. Jedna roślina może wytworzyć nawet 1600 nasion.

Czy wiesz, że...Bławatek to  nie tylko roślina lecznicza, to także roślina wykorzystywana w kosmetyce, ogrodnictwie i kuchni.
Roślina ta znana jest pod wieloma innymi nazwami, między innymi: chaber zbożowy, wołoszka, macoszka, modrzeńczyk, wasilek.

Sok z bławatka służy do barwienia papieru oraz przetworów spożywczych na niebiesko.
Kwiaty bławatka są często składnikiem kwiatowych syropów oraz alkoholowych nalewek leczniczych.
Po wysuszeniu kwiatów bławatka, przeznaczonych do celów zdrowotnych, należy je przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w przeciwnym razie stracą one swoje właściwości lecznicze.

Zbiór

Kwiaty zaleca zbierać się z samego rana, gdy tylko opadnie z nich rosa. Idealnym dniem na zbiory jest słoneczny dzień. Zebrane kwiaty należy wysuszyć szybko, w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze bławatka, powszechnie nazywanego chabrem, są bardzo szerokie. Sprawdza się on doskonale w chorobach układu moczowego, działa bowiem moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Stosuje się go zatem do leczenia kamicy nerkowej, stanów zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych oraz innych schorzeń. Bławatek jest bardzo często wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych oczu, głównie do leczenia zapalenia spojówek oraz brzegów powiek, a także w podrażnieniach spowodowanych zbyt długą ekspozycją na promieniowane z monitora lub telewizora. Kwiaty bławatka poleca się stosować również w celu poprawienia mikrokrążenia w obrębie tęczówki i naczyniówki. Pomocniczo może być stosowany do poprawy wzroku, ze względu na działania aktywujące odtwarzanie rodopsyny. Kwiaty bławatka stosuje się również zewnętrznie – jest pomocny w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń. Ma działanie przeciwgrzybiczne, stosuje się go między innymi do leczenia grzybicy głowy, pomaga również w walce z łupieżem. Bławatek posiada również właściwości żółciopędne. Polecany jest również do zwiększenia elastyczności naczyń krwionośnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar z bławatka polecany przy chorobach układy moczowego

Składniki:
1 łyżka suszonych kwiatów bławatka
Woda

Suszone kwiaty zalać wrzącą wodą i zostawić pod przykryciem na około 10-15 minut. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki naparu.

Okład na zmęczone, podrażnione oczy

Składniki:
4 łyżki bławatka
3 łyżki świetlika
2łyżki rumianku
Woda

Zioła przesypać do naczynia ze szkła, zalać szklanką wrzątku i odstawić do zaparzenia na około 10-15 minut. Przecedzić. Tak powstałym naparem nasączyć gazę i przykładać na oczy w postaci okładów.
Bławatek "Centaurea cyanus oiekroon" autorstwa Sedum Tauno Erik - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Bławatek

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Carduoideae
Rodzaj:chaber
ekologia.pl  Wiedza  Atlas ziół  rośliny naczyniowe   rośliny nasienne   okrytonasienne   astrowce   astrowate   Carduoideae   chaber   Bławatek kwiat koszyczki, płatki
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź