Bławatek kwiat koszyczki, płatki - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne astrowce astrowate Carduoideae chaber Bławatek kwiat koszyczki, płatki
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Bławatek kwiat koszyczki, płatki (Cyani Flores cum, sine cal.)

Bławatek
Spis treści
Występowanie

Bławatek to roślina występująca powszechnie w Europie oraz na terenach Syberii Zachodniej. W naszym kraju uznawany jest za pospolity chwast.

Wygląd

Jest to roślina, która może sięgać od 30 do 90 cm wysokości. Jest słabo ulistniona. Liście są skrętoległe, mają kształt równowąskolanceowaty. Kwiaty mają kształt rurkowaty, kwitną w okresie od maja do września. Owoce mają zazwyczaj barwę niebieskoszarobrązową, w dotyku są przyjemnie jedwabiste i puszyste. Jedna roślina może wytworzyć nawet 1600 nasion.

Zbiór

Kwiaty zaleca zbierać się z samego rana, gdy tylko opadnie z nich rosa. Idealnym dniem na zbiory jest słoneczny dzień. Zebrane kwiaty należy wysuszyć szybko, w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze bławatka, powszechnie nazywanego chabrem, są bardzo szerokie. Sprawdza się on doskonale w chorobach układu moczowego, działa bowiem moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Stosuje się go zatem do leczenia kamicy nerkowej, stanów zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych oraz innych schorzeń. Bławatek jest bardzo często wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych oczu, głównie do leczenia zapalenia spojówek oraz brzegów powiek, a także w podrażnieniach spowodowanych zbyt długą ekspozycją na promieniowane z monitora lub telewizora. Kwiaty bławatka poleca się stosować również w celu poprawienia mikrokrążenia w obrębie tęczówki i naczyniówki. Pomocniczo może być stosowany do poprawy wzroku, ze względu na działania aktywujące odtwarzanie rodopsyny. Kwiaty bławatka stosuje się również zewnętrznie – jest pomocny w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń. Ma działanie przeciwgrzybiczne, stosuje się go między innymi do leczenia grzybicy głowy, pomaga również w walce z łupieżem. Bławatek posiada również właściwości żółciopędne. Polecany jest również do zwiększenia elastyczności naczyń krwionośnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar z bławatka polecany przy chorobach układy moczowego

Składniki:
1 łyżka suszonych kwiatów bławatka
Woda

Suszone kwiaty zalać wrzącą wodą i zostawić pod przykryciem na około 10-15 minut. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki naparu.

Okład na zmęczone, podrażnione oczy

Składniki:
4 łyżki bławatka
3 łyżki świetlika
2łyżki rumianku
Woda

Zioła przesypać do naczynia ze szkła, zalać szklanką wrzątku i odstawić do zaparzenia na około 10-15 minut. Przecedzić. Tak powstałym naparem nasączyć gazę i przykładać na oczy w postaci okładów.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zawiera sole mineralne, flawonoidy, antocyjanidyny

Chaber bławatek Centaurea cyanus ma prostą, owłosioną, rozgałęzioną łodygę. Ulistnienie skrętoległe, dolne liście ogonkowe, równowąskie, ząbkowane. Górne siedzące o niepodzielnej blaszce liściowej. Kwiatostany to koszyczki w podłużnej okrywie. Brzegi listków okrywy są piłkowane. Kwiateczki rurkowate, niebieskie, pięciopłatkowe, maja 5 pręcików i słupek dolny z 2 owocolistków, kwiaty brzeżne są większe, mają brzegi płatków podzielone na 3 części. Owoc to niełupka z puchem. Napar pomaga na zapalenie spojówek, w kamicy nerkowej i chorobach nerek, zewnętrznie przy ranach i owrzodzeniach. Roślina ozdobna, miododajna i barwierska. Rośnie na łąkach, przydrożach, w polach, na miedzach.