Bobrek liść (Trifoliifibrini Folia)

"Dury bobrek trójlistkowy 01.07.10 pl" autorstwa Pleple2000 - Praca własna To zdjęcie wykonane zostało podczas polskiej Wikiekspedycji 2010 na Kaszuby, Pomorze Gdańskie, Żuławy Wiślane oraz tereny przyległe zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wszystkie zdjęcia z wyprawy możesz zobaczyć w kategorii Wikiekspedycja 2010. català | čeština | Deutsch | English | français | македонски | polski | Türkçe | +/−. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons
Bobrek to roślina występująca praktycznie na wszystkich terenach całej półkuli północnej. Można ją znaleźć w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz w Maroku. W Polsce można spotkać ją w wilgotnych miejscach, czyli nad brzegami jezior, rzek i stawów, a także na podmokłych łąkach.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga rośliny jest zupełnie naga,  nie ma liści, wznosi się prosto ku górze i może osiągać do 15-35 cm wysokości . Liście ułożone są skrętolegle, mają barwę ciemnozieloną, gorzki smak i słaby mentolowy zapach. Kwiaty są zebrane w grona, mają barwę białoróżową, są obrośnięte białymi włoskami, dlatego wyglądają niezwykle puszyście. Owce to torebka mająca jajowato-kulisty kształt, zawiera nasiona koloru brązowego.

Czy wiesz, że...Bobrek nadaje się do wytwarzania piwa, może być zamiennikiem chmielu, wszystko dzięki gorzkiemu smakowi liści.

Bobrek rośnie na wielu terenach objętych ochroną, między innymi w Białowieskim Parku Narodowym. Objęty jest ochroną częściową.

Roślina ta jest zalecana do leczenia nieżytów żołądka, jednak nie można jej stosować w przypadku choroby wrzodowej żołądka oraz nadkwasoty, ponieważ może spowodować efekty uboczne takie jak nudności czy wymioty.

Aby liście tej rośliny mogły być używane jako surowiec leczniczy muszą mieć odpowiedni wskaźnik gorczycy, czyli nie mniejszy niż 3000.

Wysuszone liście tej rośliny były używane niegdyś we Francji jako lek na astmę, palono je wtedy, tak jak pali się tytoń.

Zbiór

Zbiory przeprowadza się w maju oraz w czerwcu. Po zebraniu liści należy je szybko wysuszyć, układając je pojedynczą warstwą w suchym i zacienionym miejscu. Suszenie można również przeprowadzić w odpowiednio przygotowanej suszarni, jednak temperatura nie może przekraczać w takim miejsc 40 stopni.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym są liście. Mają one wiele wspaniałych właściwości. Przede wszystkim wzmacniają organizm i oczyszczają krew. Działają w sposób przeczyszczający, dlatego poleca się je do regulowania przemiany materii. Liście korzystnie działają na układ trawienny, poleca się je stosować w zaburzeniach trawienia  oraz zbyt małej ilości kwasów żołądkowych, pasożytach jelit, zgadze, nudnościach, a także do poprawy apetytu oraz w celu lepszego przyswajania składników odżywczych przez organizm. Liście pobudzają nie tylko wytwarzanie kwasu solnego, ale także soku trzustkowego oraz jelitowego. Mają również działanie żółciopędne. Bobrek poleca się stosować w bólach migrenowych, a także stanach napięcia nerwowego. Zewnętrznie stosuje się go do leczenia różnych chorób skóry. Stosowany pomocniczo podczas leczenia krzywicy oraz szkorbutu. Pomaga w walce z reumatyzmem. Zaleca się go również do regulowania krwawień miesięcznych.

Praktyczne zastosowanie

Odwar regulujący przemianę materii, idealny na problemy żołądkowe

Składniki:
1 łyżka liści
Woda

Liście zalać wrzącą wodą i gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Odstawić na 10 minut. Przecedzić. Tak powstały napar należy pić 30 minut przed posiłkiem. Popijać 2-3 razy dziennie po 3/4 szklanki naparu.
Bobrek "Dury bobrek trójlistkowy 01.07.10 pl" autorstwa Pleple2000 - Praca własna To zdjęcie wykonane zostało podczas polskiej Wikiekspedycji 2010 na Kaszuby, Pomorze Gdańskie, Żuławy Wiślane oraz tereny przyległe zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wszystkie zdjęcia z wyprawy możesz zobaczyć w kategorii Wikiekspedycja 2010. català | čeština | Deutsch | English | français | македонски | polski | Türkçe | +/−. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Bobrek

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:bobrkowate
Rodzaj:bobrek
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź