Fenkuł włoski owoc (Fructus Foeniculi Vulgaris)

Nazywany/a też: koper włoski

"Foeniculum vulgare" autorstwa Taken by Carsten Niehaus (user:Lumbar). - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Roślina w formie dzikiej występuje w krajach śródziemnomorskich a także na terenie Pakistanu, Afganistanu i Iranu. Obecnie koper jest uprawiany w wielu miejscach na całym świecie. Występuje również w wielu państwach świata, jako gatunek zawleczonych –między innymi w USA, Wielkiej Brytanii czy Ameryce Południowej.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina przypomina wyglądem koper ogrodowy. Osiąga wysokość do 1-2 m. Łodyga rośliny jest rozgałęziona. Liście są trzykrotnie pierzaste. Kwiaty mają barwę żółtą, są zebrane w baldachy, obfitują w nektar, z którego korzystają pszczoły. Owoce mają barwę zieloną, zielonkawożółtą, brunatną lub jasnawożółtobrunatną. Owoce w zależności od odmiany są gorzkie lub słodkie. Korzeń ma barwę żółtawiobiałą.

Czy wiesz, że...Warto dodawać świeży koper do codziennych dań, dzięki temu będą one smakowały znacznie lepiej, a ponadto zapewnimy organizmowi cenne składniki odżywcze i pomożemy lepiej trawić pożywienie.

Napar z kopru włoskiego polecany jest do przemywania cery tłustej lub mieszanej.

W starożytności koper włoski stosowany był jako wspaniały afrodyzjak – wzmagał popęd płciowy.

Owoce kopru stosowane są do produkcji alkoholu oraz perfum.

Kopru włoskiego, tak jak każdego innego zioła, nie można przedawkować, ponieważ w zbyt dużych ilościach może spowodować zaburzenia halucynacyjne lub nadmierne krwawienia podczas menstruacji.

Owoce kopru włoskiego występuje w dwóch odmianach – gorzkiej oraz słodkiej. Odmiana słodka jest bardzo lubiana w takich krajach jak Francja czy Włochy.

Św. Hildegarda z Bingen uznała koper włoski za pokarm przynoszący radość.

Zbiór

W zależności od odmiany koper zbiera się od lipca do listopada. Cebule kopru należy zbierać, gdy osiągną ok 10 cm średnicy.

Właściwości lecznicze

Działanie kopru włoskiego jest bardzo zbliżone do działania kopru ogrodowego. Dobrze działa na układ trawienny, ponieważ eliminuje nieprzyjemne dolegliwości, zapobiega wzdęciom, przyspiesza procesy trawiennie i jednocześnie pobudza apetyt. Pomaga w nudnościach oraz nieprzyjemnym odbijaniu. Eliminuje również skurcze w obrębie żołądka i jelit. Wzmaga wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Koper włoski poleca się stosować w przypadku infekcji dróg oddechowych, polecany jest przede wszystkim małym pacjentom, pomaga odkrztuszać zalegającą wydzielinę. Każda mama wie, że koper włoski pomaga niwelować kolki u dzieci, właśnie dlatego herbatka z kopru włoskiego jest tak bardzo popularna wśród mam. Kobiety stosują również koper celem pobudzenia laktacji. Olejek z kopru, szeroko stosowany w leczeniu, ma właściwości estrogenne, dlatego świetnie sprawdza sie w leczeniu nieregularnego miesiączkowania a także hiperandrogenizmu u kobiet. Ma on również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwpasożytnicze, poleca się go w związku z tym w walce z chorobami pasożytniczymi.

Praktyczne zastosowanie

Napar na kolkę u dziecka

Składniki:
2 łyżeczki rozgniecionych nasion kopru
Woda

Nasiona zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Przecedzić. Podawać do picia dziecku przed posiłkiem.
Fenkuł włoski "Foeniculum vulgare" autorstwa Taken by Carsten Niehaus (user:Lumbar). - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Fenkuł włoski

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:selerowce
Rodzina:selerowate
Rodzaj:fenkuł
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź