Hyzop ziele ( Hyssopus Herba)

Hyzop lekarski to roślina pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego. Występuje w Azji Zachodniej, Europie, Afryce i Ameryce Północnej oraz na Kaukazie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Hyzop lekarski może dorastać do 30-60 cm.  Liście tego półkrzewu są równowąskolancetowate, błyszczące. Kwiaty hyzopu mogą przybierać kolor biały, różowy, lila lub niebieskofioletowy. Łodygi są wąskie i wzniesione ku górze.

Czy wiesz, że...Polska nazwa hyzopu lekarskiego to "józefek" lub "izak lekarski".

Hyzop lekarski uważany był w dawnych czasach za wspaniałe zioło oczyszczające, nadawano mu nawet znaczenie sakralne.

Roślina ta jest wykorzystywana również do leczenia zwierząt – leczy zaburzenia żołądkowe i jelitowe.
Hyzop lekarski doskonale nadaje się do hodowli w warunkach domowych – można go uprawiać na parapecie lub balkonie.
Roślina ta była bardzo popularna na pierwszych uczelniach medycznych, polecano ją wówczas na wiele dolegliwości.

Zbiór

Kwitnie od lipca do września. Zbiory należy przeprowadzić zanim roślina zacznie kwitnąć.

Właściwości lecznicze

Ziele hyzopu jest bogate w olejki eteryczne, kwasy fenolowe, flawonoidy, garbniki i barwniki. Hyzop lekarski doskonale sprawdza się w leczeniu chorób układu oddechowego. Działa wykrztuśnie, dzięki temu oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Ziele hyzopu działa bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie. Stosuje się je w chorobach pasożytniczych przewodu pokarmowego. Niweluje biegunki i działa wiatropędnie. Przeciwciała grzybicy stóp. Działa pomocniczo w leczeniu grypy, przeziębienia czy anginy. Polecane jest osobom uskarżającym się na problemy z układem trawiennym – wspomaga trawienie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, niweluje uczucie sytości, wspomaga przy braku apetytu. Hyzop lekarski posiada działanie przeciwpotne. Działa również moczopędnie, dzięki temu sprawdza się przy leczeniu zapaleń układu moczowego, jak również żółciopędnie i żółciotwórczo. Może być również stosowany zewnętrznie – do płukania gardła w przypadku infekcji bakteryjnych, a także zapaleń w jamie ustnej. Ponadto sprawdza się w leczeniu kontuzji oraz trudno gojących się ran, przykłada się wówczas okłady na skaleczone miejsca na ciele. Uśmierza bóle reumatyczne i artretyczne. Ziele hyzopu może być stosowane pomocniczo w leczeniu przeziębień i grypy – również w przypadku dzieci, warto jednak przed zastosowaniem tej rośliny skonsultować się z pediatrą. Ziele hyzopu polecane jest do naturalnego leczenia osób starszych, w przypadku chorób przewlekłych i stosowania lekarstw należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Hyzop tak jak i inne zioła może wywoływać efekty uboczne w przypadku spożywania jego zbyt dużych ilości.  Mogą wówczas pojawić się drgawki lub krwawienia z dróg rodnych. Może dojść również do poronienia. Należy więc spożywać go z umiarem. Aby hyzop wywołał takie dolegliwości trzeba byłoby go spożyć bardzo dużo, lub prowadzić kurację przez wiele miesięcy, dlatego nie należy bać się jego stosowania, należy go tylko stosować rozsądnie.

Praktyczne zastosowanie

Na bóle reumatyczne

Składniki:
2-3 łyżki ziela hyzopu
Szklanka wody
Opcjonalnie miód

Zalać wrzącą wodą ziele hyzopu. Opcjonalnie dodać miód. Popijać 2-3 razy dziennie.

Na ból gardła, stany zapalne w jamie ustnej

Składniki:
1 łyżka ziela hyzopu
Szklanka wody

Ziele hyzopu zalać wrzącą wodą. Pozostawić do ostygnięcia. Płukać gardło lub jamę ustną kilka razy dziennie.
Hyzop "Hyssopus officinalis". Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Hyzop

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:jasnotowate
Rodzaj:hyzop
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź