Imbir kłącze (Zingiberis)

fot. pixabay.com
Imbir to roślina, której pochodzenie nie jest znane. Imbir opisywany by w najstarszych księgach chińskich oraz staroindyjskich. Uznaje się, że nazwa tej rośliny nawiązuje do jednej z dzielnicy Indii – Gingi, dlatego nieformalnie uznaje się, że imbir pochodzi właśnie z Indii. Bylina ta uprawiana jest w Indiach, Chinach, Japonii,  Australii, Afryce Zachodnie oraz na Jamajce i Tajwanie. Największym producentem imbiru są Indie. Roślina ta nie występuje już w dzikiej formie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga imbiru może sięgać do 1 m wysokości. Liście imbiru przypominają liście trzciny – są długie i lancetowate. Kwiaty są zielonkawożółte z odrobiną fioletu. Kłącza są spłaszczone z obu stron, mają kolor jasnobrązowy.

Czy wiesz, że...Za wyjątkowy, ostry smak imbiru odpowiada jeden z jego składników – gingerol.
Imbir uważany jest za wspaniały afrodyzjak. Jego działanie zostało potwierdzone naukowo.
Imbir polecany jest jako dodatek do dań ciężkostrawnych – pomaga je szybciej trawić.

Zbiór

Gdy części nadziemne imbiru obumrą, wykopuje się kłącza. Następnie należy je umyć i osuszyć.

Właściwości lecznicze

Imbir posiada wiele wspaniałych właściwości leczniczych. Działa przeciwbólowo – sprawdza się w bolesnych miesiączkach. Imbir to naturalny środek pomocny w chorobie lokomocyjnej – działa przeciwwymiotnie, pomaga w nudnościach. Jest składnikiem leków stosowanych w chorobie lokomocyjnej, może być również stosowany w formie naturalnej. Co więcej, imbir doskonale sprawdza się również w przypadku występowania nudności o innym pochodzeniu – pomaga w nudnościach w ciąży, a także nudnościach pooperacyjnych. Świetnie wzmaga apetyt. Sprawdza się w leczeniu dolegliwości żołądkowych, wspomaga procesy trawienne, działa żółciopędnie, łagodzi bóle żołądkowe. Za korzystne działanie na układ trawienny odpowiedzialne są dwa składniki – shogaol oraz gingerol. Działa korzystnie na układ krążenia – chroni przed tworzeniem się zakrzepów. Kłącze imbiru działa przeciwzapalnie. przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, a także przciwbakteryjnie. Sprawdza się w leczeniu migren o różnym nasileniu. Polecany osobom, które mają zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, działa przeciwmiażdżycowo. Imbir pomaga uśmierzać bóle reumatyczne oraz mięśniowe. Zwiększa odporność organizmu, dlatego poleca się jego regularne spożywanie przede wszystkim w okresie jesiennym i zimowym. Pomaga w nieżytach górnych i dolnych dróg oddechowych – ma działanie wykrztuśne, pomaga leczyć kaszel, wspaniale rozgrzewa. Płukanie gardła imbirem pomaga zdezynfekować jamę ustną. Kłącza imbiru mają działanie przeciwwrzodowe. Przeprowadzone badania potwierdziły, że imbir doskonale sprawdza się jako naturalny środek przeciwnowotworowy. Podnosi poziom testosteronu.

Praktyczne zastosowanie

Syrop na kaszel, przeziębienie

Składniki:
35 dkg imbiru
3 cytryny
5 łyżek miodu
1 litr wody

Imbir umyć, obrać i zetrzeć na tarce. Imbir zalać wrzącą wodą i zaczekać aż taka przyrządzona mikstura ostygnie. Dodać sok z cytryny oraz miód. Wymieszać dokładnie. Przecedzić. Przelać do butelki lub słoika.
Imbir fot. pixabay.com

Galeria zdjęć

Imbir

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:imbirowce
Rodzina:imbirowate
Rodzaj:imbir
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź