Jasnota kwiat, ziele (Lamii albi Flores, Herba)

"Lamium album4 ies" autorstwa Frank Vincentz - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons
Jasnota to roślina, która liczy sobie około 50 gatunków. Występuje w Ameryce Północnej, Azji oraz  Europie. W Polsce najbardziej popularnym gatunkiem jest jasnota biała, która występuje na terenach Europy oraz Azji.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga rośliny może osiągać do 60 cm wysokości, jest nierozgałęziona i wznosi się ku górze. Liście są naprzeciwległe, mają kształt jajowaty lub sercowaty. Cechują się bardzo charakterystycznym zapachem. Roślina przypomina z wyglądu pokrzywę, jednak w przeciwieństwie do niej nie posiada parzących włosków. Kwiaty mają barwę białą lub kremowobiałą, są duże. Owoc to rozłupnia.

Czy wiesz, że...Jasnota jest bezpieczna w stosowaniu, ponieważ może być spożywana także w dużych ilościach nie powodując efektów ubocznych. Polecana jest również do leczenia małych pacjentów.

W krajach takich jak Irlandia lub Szwecja ziele jasnoty oraz jej korzenie są dodawane do sałatek i zjadane na surowo.

Jasnota służy również urodzie, dodanie jej do mieszanki z żółtka i cytryny oraz nałożenie w formie odżywki na włosy powoduje, że włosy stają się lśniące i odżywione.

Wykorzystywana jest ona również w przemyśle kosmetycznym, dodaje się ją do szamponów, które są przeznaczone przede wszystkim dla włosów słabych, cienkich, z predyspozycją do wypadania.

Jasnota była znana już w dawnych czasach, używano jej do leczenia bólów zębów oraz chorób związanych z  przemianą materii.

Zbiór

Kwiaty rośliny należy zbierać podczas słonecznej pogody. Suszenie zbiorów należy przeprowadzić w zacienionym i suchym miejscu.

Właściwości lecznicze

Kwiaty jasnoty działają przeciwzapalnie oraz ściągająco. Mają również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwkrwotoczne – wykorzystuje się je do hamowania krwawień w obrębie narządów rodnych oraz w przypadku zbyt obfitych krwawień miesięcznych. Stosowane są również pomocniczo w innych kobiecych dolegliwościach, takich jak zapalenie pochwy czy szyjki macicy, działają również na upławy. Jasnota sprawdza się w leczeniu nieżytów pokarmowych, ponieważ działa regenerująco na uszkodzoną błonę śluzową, działa rozkurczowo, a do tego posiada właściwości powlekające (śluzy). Leczy również nieżyty oddechowe takie jak zapalenie oskrzeli czy kaszel, działa przy tym wykrztuśnie. Wykorzystywana jest także do leczenia zapaleń w jamie ustnej. Kwiaty działają również oczyszczająco na skórę, dlatego stosuje się je do leczenia wyprysków skórnych i trądziku. Wykorzystywane są również w przypadku nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych, w tym do leczenia żylaków odbytu. Jasnota działa ochronnie na wątrobę a także żółciopędnie, dlatego zaleca się ją stosować w uszkodzeniach oraz niewydolności wątroby. Kwiaty jasnoty mają również bogaty skład, dlatego stosuje się je do kuracji wzmacniających organizm.

Praktyczne zastosowanie

Odwar na nieżyty pokarmowe, oraz do zewnętrznego stosowania na skórę

Składniki:
2 łyżki kwiatów jasnoty
1 I 1/2 szklanki wody

Kwiaty zalać wodą i gotować pod przykryciem przez około 3 minuty. Przecedzić. Odwar należy spożywać w ilości od 1/2 do 2/3 szklanki.
Jasnota "Lamium album4 ies" autorstwa Frank Vincentz - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Jasnota

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:jasnotowate
Rodzaj:jasnota
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź