Jemioła ziele (Viscialbi Herba)

"Jemioła Viscum album 01" autorstwa Lilly M real name: Małgorzata Miłaszewska - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons
Jemioła to roślina pasożytnicza rosnąca na drzewach, która występuje w nielicznej postaci na terenie Europy, Azji oraz Australii. Zdecydowana większość z pośród 70 gatunków występuje w Afryce.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Jemioła występuje pod postacią różnorodnych pędów, które wyrastają na drzewach, czyli roślinach odżywiających tego pasożyta. Liście ułożone są naprzeciwlegle, mogą przypominać łuski u niektórych gatunków. Kwiaty są rozdzielnopłciowe. Owoce to jagody. Korzeń znajduje się pod korą drzewa-żywiciela.

Czy wiesz, że...Soczyste jagody jemioły to przysmak wielu ptaków. Ptaki przyczyniają się również do rozsiewania jemioły, czynność ta nosi nazwę ornitochorii.
W Wielkiej Brytanii, w sklepach znaleźć można zestawy do samodzielnego sadzenia jemioły na drzewach.
W dawnych czasach, w Japonii jemioła była wykorzystywana jako lek na niepłodność.
Jemioła od zawsze uważana była za magiczną roślinę. Wierzono w to, że przynosi ona szczęście i dobrobyt, dlatego dekorowano nią domostwa. Wierzono również, że jemioła zapewnia szczęście w miłości, wystarczy pocałować się pod nią z ukochaną osobą. Zresztą czynność ta praktykowana jest do dziś.
W okresie starożytności roślina ta uważana była za dar od bogów.
Wśród około 70 gatunków jemioły znaleźć można zarówno rośliny lecznicze, jak i trujące, te drugie są toksyczne dla ludzi i zwierząt.

Zbiór

Ziele zbiera się w okresie od grudnia do marca. Najlepszym sposobem na zbiór surowca jest zbieranie ziela ze ściętych drzew. Po zebraniu surowca należy poddać go suszeniu, zaleca się, by temperatura nie przekraczała 25 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Jemioła ma działanie moczopędne. Działa uspokajająco na organizm, obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi oraz pomaga zwalczać przyspieszoną akcję serca. Ziele polecane jest do zwiększania odporności organizmu – posiada takie właściwości dzięki bogatemu składowi. Stosuje się je również do niszczenia komórek nowotworowych, ponieważ wykazuje działanie cytotoksyczne. Stosowane w bezpośrednim leczeniu nowotworów pozwalają na szybkie niszczenie komórek rakowych. Jemioła stosowana jest również pomocniczo w okresie przekwitania u kobiet, pozwala na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów związanych z kołotaniem serca. Pomocniczo wykorzystuje się ją również do leczenia miażdżycy. Ziele stosowane jest również w formie naparów do ogólnego oczyszczania organizmu. Dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia krwionośne, jemioła stosowana jest do poprawy obiegu krwi w organizmie. Ziele jemioły hamuje krwawienia, dlatego stosuje się je przy krwawieniach z nosa oraz zbyt obfitych krwawieniach miesięcznych. Wykorzystuje się je również profilaktycznie do hamowania wylewów krwi do mózgu.

Praktyczne zastosowanie

Macerat na obniżenie ciśnienia krwi oraz do łagodzenia objawów menopauzy

Składniki:
1 łyżka suszonego ziela jemioły
Woda

Ziele zalać szklanką letniej wody. Odstawić na 1 godzinę. Przecedzić. Spożywać w ilości 1/3 szklanki maceratu, 2-3 razy na dzień.

Napar na poprawę samopoczucia, uspokojenie

Składniki:
2 łyżki ziela jemioły
Woda

Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Zostawić pod przykryciem na około 10 minut. Przecedzić.
Jemioła "Jemioła Viscum album 01" autorstwa Lilly M real name: Małgorzata Miłaszewska - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Jemioła
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź